Szymon Jędrusiak - "Zawisza Czarny. Wielka Wojna"Jak wiecie bardzo lubię powieści historyczne, dlatego z miłą chęcią sięgnęłam po ten tytuł. Zwłaszcza, że jak wiecie zaczytuję się w powieściach Elżbiety Cherezińskiej.


Akcja rozpoczyna się w roku 1408, kiedy wiadomo, że dojdzie do konfrontacji Polski z Zakonem Krzyżackim. Polska jest po unii litewskiej, czym wzmocniła się na arenie międzynarodowej, a to Zakonowi nie pasuje. Mało tego Litwa przyjęła chrzest i jakby powód istnienia ich państwa w tym miejscu przestał mieć sens. Jednak na Litwie wrze i nie wszyscy zgadzają się z Wielkim Księciem Witoldem. Zawisza robi wszystko, żeby zapobiec też podpisania porozumienia między Krzyżakami, a Zygmuntem Luksemburskim, który od lat ma dość Polaków...

Historia opisana w książce jest bardzo ciekawa, ale niestety sposób w jaki została napisana, niestety nie porywa. W przeciwieństwie do książek Elżbiety Cherezińskiej, autor trochę momentami przynudza. Ponadto mam wrażenie, że osoba, która jest laikiem w historii, miałaby problem z odnalezieniem się w powieści. Szkoda, bo postać Zawiszy Czarnego jest bardzo interesująca i mam nadzieję, że kiedyś zostanie na nowo odkryta.

Oczywiście polecam Wam lekturę tej książki i wyrobienie sobie własnego zdania. Warto mieć świadomość, że jest to jeden tom z całego cyklu, więc może lektura całości zmienia nieco punkt spojrzenia na całość historii. :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Komentarze