Kurban Said - "Dziewczyna znad Złotego Rogu"Czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest znaleźć się na emigracji daleko od domu, w którym zrobiło się niebezpiecznie? Bohaterka książki zrobiła na mnie ogromne wrażenie, ale także udowodniła jak bardzo czasami nie rozumiemy innych kultur.

Asiadeh Anbari po I wojnie światowej wyjeżdża na emigrację do Berlina. Jest córką wysokiego urzędnika osmańskiego, a w rodzimej Turcji dochodzi do rewolucji. Przed tymi wydarzeniami została podpisana umowa, że ma wyjść za mąż za księcia tureckiego. Niestety mężczyzna znalazł się w Nowym Jorku. Zagubiona kobieta poznaje lekarza bośniackiego pochodzenia, z którym wkrótce bierze ślub i wyjeżdża do Wiednia. Jej książę wkrótce wróci do Europy, a kobieta stanie przed poważnym wyborem.

Historia jest wzruszająca i pokazuje niesamowite różnice kulturowe. Na co dzień nie rozumiane zachowania arabskich kobiet, stają się łatwiejsze do zrozumienia. To powieść także o trudnym wyborze między tradycją a prawdziwym uczuciem.

Polecam Wam lekturę tej książki. Jest to wzruszająca historia i trudna, ale myślę, że warta uwagi.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze