Kurban Said - "Ali & Nino"Styl pisarski Kurbana Saida bardzo mi się spodobał. Co prawda autor tworzył na początku XX wieku, jednak przyznam szczerze, że jestem pod ogromnym wrażeniem jego talentu. Tym razem postanowił w realiach czasów Cesarstwa Rosyjskiego przedstawić swoją wersję Romea i Julii.

Ali i Nino znają się od najmłodszych lat. On jest azerskim chanem, ona gruzińską księżniczką. Ich beztroskie życie przerywa wybuch wojny i zmuszeni są do ucieczki. Ali próbuje zrobić wszystko, żeby poślubić piękną księżniczkę. Kiedy w końcu to mu się udaje, los znowu rzuca im kłody pod nogi.

Jest to podobno najlepsze love story na Kaukazie i muszę przyznać, że historia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niesamowite opisy powodowały, że przenosiłam się oczami wyobraźni do miejsc odwiedzanych przez bohaterów. Uczucia są opisane z niezwykłą czułością i dbałością. Mam nadzieję, że kiedyś literatura Kaukazu zostanie u nas spopularyzowana, bo po twórczości Kurbana Saida wiem, że musi być bardzo ciekawa.

Polecam Wam lekturę tej książki. Nie jest to łatwa książka, ale mam nadzieję, że będziecie się nią delektować.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze