A.J. Steiger - "Moje serce, mój wróg"Książki młodzieżowe bywają różne i ostatnio jest ich prawdziwy wysyp na rynku wydawniczym. Jedną z nich, która wpadła mi w ręce ostatnio było Moje serce, mój wróg.

Alvie nie jest typową dziewczyną, jak inne jej rówieśniczki. Musi przyjmować tabletki i pilnować swojego zachowania, żeby wyszło, że jest normalna. Musi się postarać dotrwać jakoś do osiemnastych urodzin, które dadzą jej swobodę działania. Inaczej trafi na przymusowe leczenie, co wzbudza w niej obawę, ponieważ opiekuje się myszołowem w zoo i martwi się o zwierzaka. Na swojej drodze pewnego dnia spotyka sympatycznego chłopaka - Stanleya. Chłopiec jest podobny do niej - nie jest w pełni normalny: jest bardzo kruchy i podpiera się na lasce. Alvie bardzo boi się, że go zrani, bowiem martwi się, że nie umie kochać.

Przyznam szczerze, że rzadko zdarzają się książki młodzieżowe, które są mądrze napisane, a ta do nich na szczęście należy. Historia zwraca uwagę na osoby niepełnosprawne, które też chcą kochać i być kochane, ale są nierozumiane przez świat. Oprócz utrudnień w infrastrukturze, mają problemy ze znalezieniem pracy, a także z byciem zaakceptowanym przez drugiego człowieka. Dlatego, kiedy pojawia się ktoś na horyzoncie, kto wywołuje szybsze bicie serca, zamykają się w sobie w obawie przed odtrąceniem.

Polecam Wam serdecznie lekturę tej książki. To mądra i trudna powieść, ale myślę, że dająca również dorosłemu czytelnikowi wiele do myślenia.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las.

Komentarze