Klaus-Rudiger Mai - "Watykan. Mroczna historia światowej potęgi"Watykan od początku swojego istnienia jest miejscem otoczonym wieloma tajemnicami. Dlatego też badacze naukowi chętnie temat watykańskich sekretów podejmują. Tytuł, który dzisiaj Wam proponuję to synteza dziejów Watykanu napisana w bardzo przystępny sposób.


Książka porusza historię Watykanu, a także opisuje pilnie strzeżone tajemnice tego miejsca. Pokazuje jak przez setki lat papieże zręcznie wykorzystywali swój urząd do wpływania na politykę światową. Przeczytamy tu między innymi historię papieża, który znienawidził swojego poprzednika i kazał wykopać zwłoki, zorganizować sąd dla nich, a następnie wyrzucił je do rzeki. Historia czasami bywa niezrozumiała, ale pamiętajmy, że opisuje ludzką naturę, która bywa przewrotna. Mamy także szeroko opisany wątek II wojny światowej i wyjaśnione, dlaczego papież nie reagował na zbrodnie hitlerowskie w należyty sposób.

Cała praca jest niezwykle ciekawa i porusza zagadnienia, które są naprawdę godne uwagi. Autor dokonał tutaj ogromnej pracy, zbierając materiał do książki. Nie jest to praca, która szuka sensacji, lecz poważna praca naukowa, która daje pewne światło na zgłębianie dalej wiedzy na temat historii Kościoła.

Serdecznie polecam Wam ten tytuł. Zwłaszcza jeśli kochacie historię, książka na pewno Wam przypadnie do gustu.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Post Factum.

Komentarze