Elżbieta Cherezińska - "Wojenna Korona" Odrodzone Królestwo #4Fenomenalny cykl, który pierwotnie miał być trylogią Elżbiety Cherezińskiej jest dla mnie prawdziwym majstersztykiem. Dlatego zdarza mi się, że polecam go moim uczniom, ponieważ uważam, że Gra o tron jest milion razy gorsza od niego.


Władysław Łokietek umacnia swoją pozycję na tronie i jako koronowany władca ma kolejne ambitne plany na rozwój Królestwa. Przede wszystkim chciałby odzyskać Pomorze, jednocześnie rozwiązując ostatecznie problem krzyżacki. W międzyczasie jego wrogowie rosną w siłę, więc musi szukać nie oczywistych sojuszy, którymi zaskakuje Europę. Władający Czechami Jan Luksemburski jednak nie ma zamiaru, żeby Łokietek wyrósł na potężnego władcę i organizuje wyprawę na Polskę.

Przyznam szczerze, że jestem absolutną fanką Elżbiety Cherezińskiej i mam nadzieję, że jej książki w końcu znajdą się w kanonie lektur. Jest przekonana wręcz, że młodzież zaczytywałaby się w niej chętniej niż w Potopie. Póki co staram się jako nauczyciel zachęcać do przeczytania cyklu, bowiem uważam, że jest to prawdziwy majstersztyk. Autorka wykazuje się doskonałą znajomością tematu i w bardzo dobry sposób oddaje rzeczywistość tamtych czasów. Jeśli ktoś mówi, że polskie średniowiecze jest nudne, to prawdopodobnie nie czytał jeszcze książek Elżbiety Cherezińskiej. :)

Serdecznie zachęcam Was do lektury cyklu. Nie będziecie tego żałować, a wręcz gwarantuję, że ta okropna rzeczywistość, którą mamy za oknem po prostu przepadnie, a Wy przeniesiecie się w czasie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze