Alwyn Hamilton - "Buntowniczka z pustyni"Dzisiaj mam coś dla Was z literatury młodzieżowej. O autorce słyszałam wiele dobrego, a sama Buntowniczka z pustyni zrobiła jakiś czas temu spory szum w mediach społecznościowych. Jak to z nią jest według mnie? Zapraszam do lektury dalej.

Amani marzy o opuszczeniu swojej rodzimej osady Dustwalk, która wydaje jej się dla niej za spokojna. Postanawia, że przy najbliższej okazji po prostu stąd ucieknie. Myśli nastolatki rozpalają opowieści o miejscach, gdzie Dżiny władają ogromną magią i gdzie przebywają tajemnicze bestie. W ucieczce ma jej pomóc nowo poznany przyjaciel - Jin, jednak okazuje się, że nie wszystko dziewczynie powiedział o sobie. Amani wpada w poważne tarapaty...

Historia to oczywiście fantastyka młodzieżowa, ale od razu miałam skojarzenia podczas lektury z pewnymi motywami, które pojawiały się u Richarda Schwartza w Tajemnicach Askiru. I być może właśnie dlatego ta książka nie zrobiła na mnie jakiegoś wielkiego wrażenia, ale nie mogę też powiedzieć, że jest zła. To przyjemna lektura młodzieżowa, która spodoba się miłośnikom gatunku. Jednak myślę, że osoby zaprzyjaźnione z fantastyką dla dorosłych mogą odczuwać lekkie znużenie przy czytaniu, ponieważ momentami fabuła jest dość przewidywalna. Z chęcią jednak zapoznam się z kolejnymi częściami.

Polecam lekturę na majówkę, która powoli nam się zbliża. Myślę, że właśnie tego typu lekkie książki, które zabierają nas do zupełnie nierzeczywistego, baśniowego świata w tej chwili najlepiej nadają się do czytania.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Komentarze