Jennifer Rosner - "Żółty ptak śpiewa"Gdzieś spotkałam się z marudzeniem na temat tego, ileż to można napisać książek o wojnie i szkoda, że na ludzkim nieszczęściu ludzie chcą zarobić pieniądze. Absolutnie jako historyk nie zgadzam się z takim stwierdzeniem. Oczywiście trzeba umieć rozróżnić prawdę od fikcji, ale jeśli będziemy mówić o nieszczęściu jakim była II wojna światowa, pamięć o tych wydarzeniach będzie trwała, a to ważne, żeby nie powielać błędów w przyszłości. 
Sama powieść Żółty ptak śpiewa jest tytułem, po który musicie sięgnąć.


Róża jako Żydówka musi ukrywać się razem ze swoją córką Shirą przed nazistami. Straciła już w czasie wojny męża i rodziców i obawia się o utratę własnego dziecka. Wiele miesięcy spędzają obie w oborze na wsi należącej do Henryka. Mężczyzna jest zauroczony kobietą i wykorzystuje jej strach i zależność od siebie niemalże co noc. Prawda o ukrywających się Żydówkach jest zatajana przez niego i jego żonę przed ich synami. Jednak nadszedł moment, kiedy to Niemcy zaczęli zabierać gospodarstwa i zmieniać je we własne magazyny. Róża decyduje się na sugestię żony gospodarza oddać dziecko pod opiekę klasztoru. Sama ucieka do lasu, by poszukać drogi do własnego dziecka.

Historia jest niezwykle wzruszająca. To z pewnością będzie jeden z najważniejszych tytułów tego roku. Jak napisałam we wstępie: dobrze jest opisywać w realiach wojennych historie, które mogły się wydarzyć. Tylko pamiętając o tym, ile zła człowiek wyrządził drugiemu człowiekowi, nie popełnimy ponownie tych samych błędów.

Serdecznie zachęcam Was do lektury tego tytułu. Takie historie pozostają na długo w pamięci i bardzo często rozbudzają w nas dusze historyków i chęć poznawania tematyki dogłębniej.

Dziękuję za książkę Wydawnictwu Otwartemu.

P.S. Poniżej znajduje oryginalna okładka w jakiej została wydana książka w naszym kraju.


Komentarze