Jim Shepard - "Księga Arona"Rzadko zdarza mi się, że mogę przeczytać książkę, która nie jest egzemplarzem recenzenckim w ostatnim czasie, ale ponieważ miałam chwilę na czytanie i dostęp do Legimi postanowiłam to wykorzystać i mój wybór padł na powieść, która dogłębnie mnie poruszyła. 


Aron jest niepokornym dzieciakiem pochodzenia żydowskiego. Jego okres przejścia między dzieciństwem a czasem dojrzewania zostaje brutalnie przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Wraz z rodziną zostaje umieszczony w getcie. Pewnego dnia jest świadkiem jak do getta zostają wprowadzone żydowskie dzieci z sierocińca, a wraz z nimi idzie ich polski opiekun - Janusz Korczak. Początkowo chłopcu cała sytuacja wydaje się dziwna, ale splot nieszczęśliwych wypadków, które dotknęły jego rodzinę powoduje, że Aron poznaje bliżej naszego bohaterskiego Polaka.

Powieść jest niezwykle pouczająca i pokazuje dramat wojny i życia w getcie widziany oczami dziecka. Ktoś może powiedzieć, że przecież takich relacji jest cała masa, ale ta książka jest prawdziwym hołdem dla działalności Janusza Korczaka. Czytając książkę cieszyłam się, że w naszej trudnej historii byli ludzie, którzy po prostu starali się zachować w sobie jak najwięcej człowieczeństwa.

Polecam Wam lekturę tego tytułu. Jest to historia, która zapadnie Wam w pamięć. Jesienne, listopadowe wieczory idealnie wpasują się w refleksyjny klimat powieści.

Książka ukazała się w Polsce dzięki Wydawnictwu Sonia Draga i jest dostępna w Legimi.

Komentarze