Łukasz Lichter - "Wizerunek kataryzmu w polemice pomiędzy katolikami a protestantami od XVI do XIX wieku"Jedną z ciekawszych pozycji jaką ostatnio czytałam, była książka Łukasza Lichtera o polemice katolików i protestantów na temat kataryzmu.


Kataryzm uznawany był przez wieki za herezję, z którą średniowieczni władcy Francji usiłowali się rozprawić. W końcu kataryzm został zdławiony, a katolicy ogłosili zwycięstwo. Jednak na krótko, bowiem już w XVI wieku pojawiają się protestanci, którzy podejmują krytykę działań Kościoła, także w kontekście heretyków. Z kolei niektórzy katolicy próbowali udowodnić pochodzenie protestantów od heretyków średniowiecznych.

Praca Łukasza Lichtera jest niezwykle ciekawą rozprawą nad problemem jak w przeszłości odbierano kataryzm. Jest to typowa praca naukowa, więc pewnie osoby, które nie są zainteresowane bardzo historią książki po prostu nie przełkną, jednak dla miłośników jest to prawdziwa perełka. Przyznam szczerze, że zawsze podczas studiów historycznych brakowało mi rozwinięcia problemu kataryzmu i już dawno zapowiedziałam sobie, że chętnie sięgnę po monografie jemu poświęcone. Pracę Łukasza Lichtera potraktuję jako dobry wstęp do zgłębiania dalej tej tematyki.

Wszystkich miłośników historii, a także osoby zainteresowane tematem kataryzmu, zachęcam do lektury tej pozycji. To doskonała okazja, żeby zgłębić to jak zmieniały się poglądy na przestrzeni wieków, a także jakich argumentów używano w tej trudnej dyskusji.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Avalon.

Komentarze