Norman Mailer - "Na podbój Księżyca"Z okazji rocznicy lądowania na Księżycu rynek księgarski zalała fala książek dotyczących tej tematyki. W moje ręce wpadła pozycja autorstwa Normana Mailera.Norman Mailer w swojej książce opisuje swoje, ale także innych osób, odczucia dotyczące kwestii przygotowań, startu, jak i oczywiście samego lądowania Apollo 11 na naszym satelicie. Książka to zapis krok po kroku wydarzeń, które towarzyszyły startowi i to jak całość była odbierana.  Książka, która jest bardzo nietypową książką faktograficzną, pokazuje też ówczesną Amerykę i jej problemy, zwracając uwagę na towarzyszący wszystkiemu wyścig zbrojeń.

Przyznam szczerze, że jeszcze tak napisanej książki faktograficznej, mnie historykowi się nie zdarzyło. Jest to zupełnie inne spojrzenie i opowiedzenie historii. Norman Mailer uchodzi za prowokatora, jednak myślę, że pokazał tym, że o historii nie trzeba pisać według ustalonych zasad. Co ważniejsze podkreślił jeszcze jedno: historia to nie tylko suche fakty, ale przede wszystkim emocje. To jakie nam towarzyszą określają, czy dane wydarzenie wspominamy dobrze czy źle, dlatego chylę czoła przed tą książką.

Polecam Wam lekturę tej książki na jesienne wieczory. Nie jest łatwa, jednak myślę, że będzie idealną podróżą w czasie, żeby przeżyć pierwsze lądowanie na Księżycu na żywo.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwo Zysk i spółka.

Komentarze