David Kahn - "Łamacze kodów. Historia kryptologii"Z racji zmiany nazwy bloga, postanowiłam, że troszeczkę więcej będzie tutaj historii. Jak wiecie, jest ona mi bardzo bliska i codziennie z nią obcuję, pracując w szkole. Dlatego też dzisiaj proponuję Wam tytuł niezwykły i mam nadzieję, że po niego sięgniecie.


Łamacze kodów to ukazanie całej historii kryptologii od czasów starożytnych po lata 90. XX wieku. Autor opisuje po kolei jak w poszczególnych epokach szyfrowano wiadomości, a także tłumaczy dlaczego to robiono. Wspaniałe jest to, że wiele metod matematycznych szyfrowania jest tutaj doskonale wyjaśniona. Ponadto znajdziemy także historię prób odszyfrowania wiadomości nie z tej Ziemi...

Książka to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników szyfrów. Jeśli książki Dana Browna czy podobnych mu autorów zafascynowały Was tematyką kryptologii, to jest to dobry powód, żeby sięgnąć po tą monumentalną syntezę dziejów kryptologii. Słowo "monumentalna" nie zostało użyte od tak przeze mnie, bowiem książka ma ponad 1600 stron. Mimo to, czyta się ją jak najlepszy bestseller. 

Oczywiście, że polecam ją Wam do przeczytania. Książka jest przepięknie wydana: oprócz twardej oprawy, mamy także mnóstwo zdjęć i przykładów szyfrów, więc jest to idealny pomysł na prezent dla miłośnika kryptologii.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze

  1. Kupiłem tą książkę i jestem zadowolony. Na mojej stronce z pewnością za jakiś czas ukaże się szyfr który będzie można rozszyfrować ... Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza