Matt Richards, Mark Langthorne - "Somebody to Love"Napisać biografię o ikonie jest niezwykle trudno. Zwłaszcza jeśli obrosła ona masą legend. Bez wątpienia premiera filmu Bohemian Rhapsody przyczyniła się do odkrywania na nowo twórczości zespołu Queen, a przede wszystkim twórczości Freddiego Mercury'ego, a także do wysypu biografii artysty. Jednak nie każda biografia  jest godna uwagi. Praca Matta Richardsa i Marka Langthorna jest jednak godna uwagi nie tylko zagorzałych fanów.


Myślę, że postaci Freddiego przybliżać nikomu nie potrzeba. To ikona muzyki XX wieku, a także człowiek, któremu przyszło mierzyć się z najróżniejszymi problemami, które również dzisiaj spędzają sen z powiek wielu osobom. 

Autorzy w swojej książce nie tylko opisali życie artysty, ale także piekło, przez które jako homoseksualista uzależniony od narkotyków musiał przechodzić. To także doskonała propozycja dla osób, które chcą sobie przybliżyć proces badań nad wirusem HIV. W tle bowiem autorzy zdecydowali się przybliżyć jak wyglądało życie ludzi, takich jak Freddy Mercury, zarażonych tym wirusem. Dzisiaj z HIV wiemy, że da się normalnie funkcjonować, jednak prawie trzydzieści lat temu AIDS oznaczało wyrok śmierci.

Historia opisana w książce powinna być zgłębiona przez każdego z nas. Nie tylko po to, żeby lepiej zrozumieć muzyka i jego twórczość, ale także żeby zrozumieć miliony ludzi, którzy żyją na całym świecie, a których reprezentował właśnie Freddy Mercury. 

Oczywiście polecam Wam lekturę tej książki. To idealna propozycja na jesienne wieczory. W tle polecam sobie puścić płyty Queen i zanurzyć się w lekturze.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i Spółka.

Komentarze