Miska Rantanen - "Kalsarikänni. Sztuka relaksu po fińsku"Kiedy na zewnątrz jest prawie 30 stopni na plusie miło jest poczytać o jakimś chłodniejszym rejonie świata. Mimo, że w ostatnim tygodniu na dalekiej Północy padają rekordy ciepła, Finlandia dalej kojarzy się nam z niskimi temperaturami, krótkim dniem, śniegiem i oczywiście Świętym Mikołajem.


Jednak pewnie nigdy nie zastanawialiśmy się jak Finowie odpoczywają. Kalsarikänni to sztuka odpoczynku po pracy jaką preferują Finowie. Polega ona na piciu alkoholu, ale w tak zwanych gaciach - czyli w zaciszu domowym. Jak się okazuje, spotkać Fina pijącego w knajpie to rzadkość. O tym ciekawym zwyczaju przeczytacie właśnie w tej książce.

Przyznam szczerze, że byłam mocno zdziwiona, dlatego, że Finowie kojarzą mi się z sukcesem i opanowaniem, a także takim wyciszeniem. Natomiast Fin i alkohol kompletnie mi się do tej pory nie łączyło. Cieszę, że w naszym kraju wydawane są tego typu książki. Po hygge i lagom przyszła pora na fińskie zwyczaje.

Jeśli podróżujecie do Finlandii to polecam Wam zapoznanie się z tą pozycją. Również jeśli interesują Was kultury innych krajów. Dla mnie jest to bardzo ciekawe i myślę, że fiński odpoczynek sprawdziłby się nad Wisłą ;)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Sensus.

Komentarze