Karina Bonowicz - "Księżyc jest pierwszym umarłym" Gdzie diabeł mówi dobranoc #1To, co doceniam w książkach to staranność przygotowania autora do napisania książki - czyli wykonanie odpowiedniego researchu. Pewnie to taka przypadłość po części nauczycielska, a po części dziennikarska, która we mnie jest :) Dlatego kiedy przeczytałam opis książki Kariny Bonowicz doszłam do wniosku, że być może jest to książka, która spełni moje oczekiwania.


Alicja ma siedemnaście lat, kiedy w wypadku traci swoich rodziców. Początkowo znajdowała się pod opieką zaprzyjaźnionej z rodzicami ciotki, ale bardzo szybko sąd przyznał opiekę rodzonej siostrze matki dziewczyny. Tajemnicza nowa ciocia Tatiana mieszka daleko od tętniącej życiem Warszawy - w małej wsi Czarcisław. Nie dość, że nazwa wydawała się dziewczynie dziwna, to na dodatek okazało się, że ciocia też ma swoje tajemnice. Bardzo szybko okazuje się, że rodzina wplątała się setki lat temu w tajemniczy pakt z diabłem...

W opisie książki zwracano uwagę, że w książce znajdziemy mnóstwo odwołań do wierzeń Słowian. A poza czartem niestety typowych polskich wierzeń w książce niestety jest jak na lekarstwo. Niestety wampiry niezbyt są związane z wierzeniami typowo polskimi... Oczywiście nie chcę tutaj powiedzieć, że książka jest zła. Wręcz przeciwnie lektura jej sprawiła mi ogromną przyjemność i na pewno sięgnę po kolejne tomy, jednakże jeśli autorka chciała poruszyć tematykę dawnego świata magii to musi jeszcze odrobinę poczytać o naszych rodzimych strachach i gusłach. Niemniej cała historia jest warta uwagi i myślę, że nazwisko autorki jest godne do zapamiętania. :) Ogromne brawa należą się też wydawcy za okładkę - przyznam szczerze, że na myśl przyszły mi amerykańskie i australijskie okładki książek młodzieżowych! WOW! Grafika jest cudna i chylę czoła za nią! Mam nadzieję, że może kiedyś pojawi się wydanie z ilustracjami - myślę, że sprzedawałoby się jak ciepłe bułeczki. 

Czy polecam Wam ten tytuł? Jak najbardziej! Historia wciąga i jest fajną propozycją dla młodzieży na wakacyjne czytanie. Gwarantuję, że starszy odbiorca również nie będzie się przy książce nudzić.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Initium.

Komentarze