Jens Henrik Jensen - "Zanim zawisły psy" Oxen #1Pamiętacie jak wspominałam ostatnio, że brakuje mi mocnego thrillera? Obiecałam wtedy, że niebawem się wezmę za przeczytanie czegoś naprawdę mocnego. Obietnicy dotrzymałam i dzisiaj proponuję Wam fenomen wydawniczy z Danii. To nie było moje pierwsze spotkanie z duńską literaturą, ponieważ jak pamiętacie, recenzowałam dla Was w tym roku Stróża Krokodyla, miałam więc pewien punkt odniesienia.


Niels Oxen to były żołnierz sił specjalnych, który na koncie ma wiele sukcesów. Niestety po zakończeniu kariery zapomniany przez świat, musi sam sobie poradzić z zespołem stresu pourazowym - chorobie, która dotyka wielu, którzy walczyli na froncie. Towarzyszy mu jego pies Mr. White, który wędruje z nim wszędzie. Oxen, żeby przetrwać wygrzebuje resztki jedzenia z koszy na śmieci i żyje w strasznych warunkach. Niestety w jego okolicy dochodzi do zabójstwa znanego polityka - Oxen musi udowodnić, że to nie on jest winny tej śmierci, chociaż jego wrogowie próbują udowodnić mu winę.

Przyznam szczerze, że Jensen przypomniał mi za co kochałam zawsze skandynawskie thrillery. Nie wiem skąd się to bierze, ale atmosfera jaka wyłania się z powieści jest wręcz niesamowita. Pełna grozy, zaskakujących wręcz zwrotów akcji, prosi się o nakręcenie hollywoodzkiej produkcji. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy Oxena, a nazwisko autora dopiszę do ulubionych autorów.

Oczywiście polecam Wam ten tytuł - to znakomity kąsek dla wszystkich miłośników gatunku. Gwarantuję Wam, że nie odłożycie książki nim jej nie przeczytacie!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Editio.

Komentarze