C.W. Gortner - "Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy"To, że na moim blogu pojawia się kolejna biografia pióra C.W. Gortnera chyba nie powinno dziwić. Już poprzednim razem wspominałam, że pisze on rewelacyjne biografie w sposób fabularyzowany, od których nie sposób się oderwać. Dlatego musiałam sięgnąć po kolejną jego pracę.


Tytułowa Maria Fiodorowna to matka ostatniego cara Rosji - Mikołaja II. Na dwór rosyjski trafiła jako Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, nie zdając sobie sprawy w jak ważnym momencie dziejowym się znajdowała. Została odsunięta od władzy jako wdowa po Aleksandrze III i obserwowała upadek carskiej Rosji. Mimo nacisków na swojego syna, nie miała szansy uratować dorobku Romanowów.

To jak Gortner pisze biografie jest dla mnie mistrzostwem świata. Od jego książek nie sposób się oderwać. I chociaż wielką zwolenniczką właśnie czytania biografii nie jestem, tak w tych się wręcz zaczytuję. Nie ukrywam, że postać Marii Fiodorownej oraz czasy, o których mowa są mi bardzo bliskie, bowiem swoją pracę licencjacką poświęciłam rewolucji październikowej, więc tym chętniej czytałam książkę. Mimo obszernego rozmiaru, historię się dosłownie połyka. 

Polecam Wam tego grubaska na wakacje - wierzcie mi, że historia potrafi być ciekawa i pasjonująca. Ta książka to udowadnia i chociażby już tylko z tej przyczyny warto po nią sięgnąć.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.

Komentarze