Andrzej Łapiński - "Plaże inwazji w Normandii. Pejzaż i historia"Normandia to jeden z rejonów Francji, których jeszcze nie było mi dane zwiedzić, chociaż w pewnym stopniu wydarzeniom D-Day poświęciłam część pracy magisterskiej. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po książkę, która okazała się ciekawym i swoistym przewodnikiem po tym regionie.


Plaże w Normandii zawsze słynęły jako jedne z najpiękniejszych w Europie. Choć nie są ciepłe, jak te nad Lazurowym Wybrzeżem, to jednak urokiem niczym nie ustępują. Jednakże w 1944 roku stały się teatrem głównych działań wojskowych w czasie II wojny światowej. Od powodzenia operacji D-Day zależały losy wojny. Sukcesy Armii Czerwonej na Froncie Wschodnim umożliwiły aliantom desant i otworzyły drogę do wyzwolenia Francji, a potem całej Europy spod nazistowskiego jarzma. 

Andrzej Łapiński w swojej książce opisuje po kolei przebieg działań na froncie i jednocześnie proponuje trasę wycieczki szlakiem alianckich wojsk. Niemalże w każdym miejscu są pamiątki po tamtych czasach. Ponadto w książce znajdziemy dokładny opis walk, a obok nich opis trasy, jaką należy pokonać (łącznie ze zjazdami na rondach :)). 

Myślę, że jest to propozycja dla każdego, kto jest zainteresowany operacją D-Day i chciałby przybliżyć sobie historię tych walk. Mając książkę w ręku, możemy śmiało spakować walizkę i wyruszyć w podróż.

Polecam Wam tę książkę, jako dobry pomysł na wakacje. Myślę, że dla każdego pasjonata historii II wojny światowej będzie ona bardzo atrakcyjna.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze