Leszek Szerpka - "Ukraiński gambit"Wydarzenia na Ukrainie wstrząsnęły Europą i światem kilka lat temu. I mimo, że wojna trwa nadal, temat w mediach ucichł. Jednakże niektórzy dalej śledzą wojnę, a wydarzenia na Majdanie stają się dobrym tłem do tworzenia nowych powieści.


Majdan, Kijów, Ukraina. Przełom roku 2013/2014. Niezwykle gorąca zima. W lutym nieoczekiwanie przelewa się szala goryczy po tym, jak prezydent Ukrainy odmawia podpisania traktatów akcesyjnych z Unią Europejską. Młodzi ludzie rozpoczynają walkę o wolność i demokrację. Niestety muszą użyć siły fizycznej, bowiem argumenty nie przemawiają do polityków. W centrum wydarzeń znajduje się Stas Sycz - student, który przyłączy się do walki, która pokaże, że smak zwycięstwa nie zawsze jest wart ceny jaką się za niego płaci.

Niezwykle realnie oddana rzeczywistość Majdanu w powieści, powoduje, że od książki ciężko jest się oderwać. Choć jest to political fiction to myślę, że warto przeczytać w celu uporządkowania sobie pewnych wydarzeń. Dla mnie to było odświeżenie sobie tamtych dni, kiedy na początku swojej pracy w szkole zaniepokojonym uczniom musiała odpowiadać na pytanie czy wojna będzie także u nas. Dzisiaj, pięć lat po tamtych wydarzeniach, wojna na Ukrainie trwa nadal, a ja się zastanawiam, co czują rodziny ofiar Majdanu. Tym bardziej, że wiele się nie zmieniło.

Polecam Wam lekturę tej książki, zwłaszcza jeszcze interesuje Was ta tematyka. Myślę, że to dopiero początek rzeki powieści, które będą nawiązywały do Majdanu, jednak naprawdę warto się z nią zapoznać.

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu MG.

Komentarze