Jerzy Besala - "Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej"Z Jerzym Besalą spotykałam się jeszcze będąc na studiach. Chociaż nie jest on popularnym historykiem, to jednak nie ulega wątpliwości, że o historii potrafi pisać bardzo dobrze. Jakiś czas temu natrafiłam na jego wielkie dzieło Alkoholowe dzieje Polski. Po lekturze dwóch pierwszych tomów byłam oczarowana. Ostatnio ukazał się trzeci tom, który jak najbardziej dorównuje pozostałym.


W trzecim tomie autor przedstawia historię z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Oczywiście podobnie jak w poprzednich tomach, tutaj również wszystko jest przedstawione przez pryzmat biesiad i spożywania alkoholu. Poza tym w jakich alkoholach wówczas w Polsce gustowano, otrzymujemy też piękną syntezę naszych dziejów. Poznajemy kulisy działań w czasie I wojny światowej, decyzji podejmowanych na najwyższych szczeblach, a także czas odbudowy państwa polskiego. Wszystko kończy się w okresie lat 30., kiedy to na horyzoncie pojawiła się wizja kolejnego konfliktu światowego. Co ciekawsze również poruszono w tej pracy kwestie środowisk artystycznych, które faktycznie słynęły w tamtym czasie z częstego biesiadowania i spotkań zakrapianych alkoholem.

W moim odczuciu cała seria książek jest świetnie napisana, co powoduje, że historia, która spędza sen z powiek wielu osobom, staje się łatwiejsza i bardziej zrozumiała. Oczywiście autor bynajmniej nie nakłania do picia alkoholu, lecz udowadnia fakt, że w naszym kraju wiele ważnych decyzji zapadało właśnie w towarzystwie alkoholu. 

Polecam Wam ten tytuł do lektury. Myślę, że to przydatna pozycja, która powinna znaleźć się w każdym domu. Nie tylko cieszy oko pięknym wydaniem, ale także zawiera sporo cennych informacji. Doskonała propozycja dla studentów historii.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze