Peter Gallert, Jörg Reiter - "Wiara, miłość, śmierć. Kroniki Martina Bauera"Nie wiem czy pamiętacie jak w telewizji wyemitowano pierwszy odcinek Ojca Mateusza. Wszyscy śledzili z wypiekami na twarzy przygody księdza, który miał dziwną pasję do zagadek detektywistycznych. Do tego stopnia serial stał się u nas popularny, że w Sandomierzu utworzono specjalny szlak turystyczny śladami Ojca Mateusza, a Artur Żmijewski już chyba do końca życia będzie kojarzony z tą rolą. Dlatego bardzo zaintrygował mnie opis książki niemieckiego duetu autorów o niemieckim księdzu, który pracuje w policji. I muszę przyznać, że thriller pochłonął mnie bez reszty.


Martin Bauer jest ewangelickim pastorem. Ma swoją rodzinę: specyficzną żonę Sarah oraz zbuntowaną nastoletnią córkę Ninę. Pewnego dnia policja dostaje sygnał, że skoczek chce rzucić się z mostu do rzeki. Martin wbrew zaleceniom policjantów zbliża się do człowieka, który okazuje się być policjantem. Ku zaskoczeniu wszystkich pastor skacze do wody. Policjant mało myśląc rzuca się mu na pomoc, niezadowolony, że ten pokrzyżował mu plany. Kilka godzin później na placu przed parkingiem piętrowym zostaje znalezione ciało młodego policjanta. Pierwsze poszlaki wskazują na to, że jednak zdecydował się popełnić samobójstwo. Jednak Bauer ma przeczucie, że ktoś mu pomógł. Natrafia na ślady, które prowadzą do dzielnicy czerwonych latarni.

Książka niezwykle mnie urzekła i muszę przyznać, że dawno nie czytałam takiej dobrej książki akcji. Co prawda przed oczami miała Artura Żmijewskiego, ale naprawdę historia jest dobrze napisana. Wartka akcja, nagłe zwroty powodowały, że podczas lektury naprawdę dobrze się bawiłam. Myślę, że książka też pokazuje, że warto czasami dać spojrzeć na pewne sprawy innym osobom, które być może mając nieco inne doświadczenie są lepiej w stanie ocenić sytuację.

Mam nadzieję, że będą kolejne książki Kronik Martina Bauera oraz że zostaną one wydane u nas. Polecam Wam ten thriller bardzo serdecznie i wierzę, że zima minie z nim zdecydowanie szybciej. :) 

Książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Initium.

Komentarze