16 lipca 2019

Guillaume Musso - "Zjazd absolwentów"Są autorzy, na których książki czeka się z wytęsknieniem. Przeglądając Internet mam wrażenie, że do takich osób należy Guillaume Musso. I chociaż to było moje pierwsze spotkanie z autorem, wiem, że śmiało można go polecać. Już wiem, dlaczego tyle osób wyczekuje nowych pozycji tego autora.

Ambrose Parry - "I sprawisz, że wrócę do prochu"Thrillery osadzone w realiach historycznych należą do jednego z moich ulubionych gatunków, dlatego jeśli tylko mogę to po nie sięgam. Tym razem miałam nieodparte wrażenie, że czytam lekarską wersję przygód Sherlocka Holmesa, ale muszę przyznać, że mnie urzekła.

Przepisy Joli - "W rodzinnej kuchni"O tym, że pani Jola wie świetnie gotuje, wie pół miliona fanów na Facebooku. W rodzinnej kuchni to druga książka autorki wyśmienitych przepisów. Tym razem oprócz swoich zaprezentowała przepisy członków swojej rodziny. A wiecie jak się najlepiej sprawdza takie rzeczy? W praktyce! :)

Barbara Sęk - "Uchylone drzwi" Nowakowie #2Pierwszy tom Nowaków mnie zachwycił i już wtedy nie mogłam się doczekać drugiej części. Co prawda autorka kazała czekać aż rok na nowy tom swoim czytelnikom, ale książka jest zdecydowanie grubsza i jeszcze lepsza niż poprzednia!

15 lipca 2019

Lauren K. Denton - "Dom wspomnień"Powieści obyczajowe zdecydowanie zdominowały w ostatnim czasie mojego bloga, ale obiecuję, że niedługo zrecenzuję coś bardziej krwistego. Jednakże muszę też przyznać, że wakacyjną porą takie powieści zdecydowanie lepiej mi wchodzą, niż ociekające przemocą thrillery, dlatego kolejna moja propozycja to również ciekawa i pasjonująca historia.

Emily Fridlund - "Historia wilków"Są takie książki, których się nigdy nie zapomina. I oprócz cenionej na całej świecie klasyki literatury, są to tytuły, które w ostatnich latach wywoływały spore kontrowersje. Myślę, że do tych książek będzie można zaliczyć Historię wilków. Autorka otrzymała zasłużoną Nagrodę Bookera w 2017 roku.

Ewa Karwan-Jastrzębska - "Misja Feniks"Misja Feniks to w zasadzie pierwszy tom przygód Julki i Julka, o których pisałam w poprzednim poście. Mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać kolejne pozycje autorki, ponieważ strasznie mi się te książki podobają i czuję się przy nich jak nastolatka :)

Ewa Karwan-Jastrzębska - "Misja Xibalba"Jak wiecie kocham książki w stylu Dana Browna i zawsze bardzo chętnie takie polecam znajomym. Uwielbiam te niesamowite przygody Roberta Langdona z historią w tle. Dlatego opis Misji Xibalba, która jest młodzieżówką, bardzo mnie zaintrygował i chciałam się przekonać o czym jest ta książka.

Bogdan Musiał - "Kto dopomoże Żydowi..."Z reguły sięgając po książkę napisaną przez profesora historii, która ma być polemiką sięgam z przekonaniem, że będzie to coś na wysokim pomoże. W końcu pisze to ekspert w jakiejś dziedzinie. Oczywiście spodziewałam się po opisie, że miała to być przede wszystkim polemika z tezami Jana Tomasza Grossa, więc spodziewałam się krytyki konstruktywnej.

14 lipca 2019

10 lipca 2019

Krystyna Mirek - "Na strunach światła"Jeśli chodzi o Krystynę Mirek to muszę przyznać, że jest to niezwykle płodna autorka. Przeczytałam jej kilka książek i miałam bardzo pozytywną o niej opinię. Wcześniej dużo słyszałam o serii o Willi pod Kasztanami i w końcu w moje ręce wpadł jeden z tomów.

Krystyna Mirek - "Miłość z błękitnego nieba"Są takie dni, kiedy wydaje nam się, że jednak jakaś magia kieruje wydarzeniami, które nam się przytrafiają. Jest to okres Bożego Narodzenia, ale myślę, że także Walentynek - w końcu większość z nas ulega serduszkowemu szaleństwu.

Anna Binkowska - "Mogłam sobie pozwolić... Historia Anny Milewskiej"Niech rzuci kamieniem ten, kto w życiu nie oglądał "Złotopolskich" :) Myślę, że dla mojego pokolenia ten serial miał takie samo znaczenie, jak swego czasu Wojna domowa, Stawka większa niż życie czy nadal bardzo popularni Czterej pancerni i pies. Chociaż emisja serialu dobiegła dawno do końca i młodsi nie znają tych emocji, które towarzyszyły w weekendy w latach 90. i na początku XXI w. wielu rodzinom, to jednak pewni aktorzy nadal są obecni w polskiej kinematografii czy pojawiają się na deskach teatrów.

Karina Bonowicz - "Księżyc jest pierwszym umarłym" Gdzie diabeł mówi dobranoc #1To, co doceniam w książkach to staranność przygotowania autora do napisania książki - czyli wykonanie odpowiedniego researchu. Pewnie to taka przypadłość po części nauczycielska, a po części dziennikarska, która we mnie jest :) Dlatego kiedy przeczytałam opis książki Kariny Bonowicz doszłam do wniosku, że być może jest to książka, która spełni moje oczekiwania.

18 czerwca 2019

Wendy Holden - "My, dzieci z obozów"Są książki, obok których przejść obojętnie się nie da. Już sama gra słów z tytułem książki nawiązującym do "My, dzieci z Dworca ZOO" sugeruje, że historia opisana w książce pozostanie z nami na długo. I gdyby w szkole był czas na czytanie lektur na historii, nie wahałabym się zaproponować tego tytułu.

C.W. Gortner - "Maria Fiodorowna. Pamiętnik carycy"To, że na moim blogu pojawia się kolejna biografia pióra C.W. Gortnera chyba nie powinno dziwić. Już poprzednim razem wspominałam, że pisze on rewelacyjne biografie w sposób fabularyzowany, od których nie sposób się oderwać. Dlatego musiałam sięgnąć po kolejną jego pracę.

17 czerwca 2019

15 czerwca 2019

Andrzej Łapiński - "Plaże inwazji w Normandii. Pejzaż i historia"Normandia to jeden z rejonów Francji, których jeszcze nie było mi dane zwiedzić, chociaż w pewnym stopniu wydarzeniom D-Day poświęciłam część pracy magisterskiej. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po książkę, która okazała się ciekawym i swoistym przewodnikiem po tym regionie.

11 czerwca 2019

Żaneta Auler - "7 dni w siódmym niebie. Amerykański sen - prawdy i mity"Skoro już jesteśmy na etapie Stanów Zjednoczonych to jeszcze troszkę w nich pozostańmy. Żaneta Auler jest pilotem wycieczek po Stanach Zjednoczonych. Sama mieszka w Kalifornii i swoją książkę poświęciła temu, co myślę najbardziej nas interesuje - przekonaniu o amerykańskim śnie. 

8 czerwca 2019

Wojciech Wójcik - "Miałeś tam nie wracać"Muszę przyznać, że ostatnio ukazują się naprawdę same perełki. Nie inaczej przedstawia się sytuacja z thrillerem Wojciecha Wójcika Miałeś tam nie wracać. Chociaż umiejscowienie akcji w Hajnówce przypomniało mi Okularnika Katarzyny Bondy, to postanowiłam zapoznać się z tym tytułem i muszę przyznać, że nie żałuję.

5 czerwca 2019

Tommy Orange - "Nigdzie indziej"Z pewnością pojęcie eksterminacji kojarzyć się Wam będzie zdecydowanie z zagładą narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. Jednak to nie jedyny naród, który w historii ucierpiał. Tommy Orange przedstawił problem demokratycznego państwa, za jakie uchodzą Stany Zjednoczone od początku swojego powstania, w kontekście zagłady Indian.

25 maja 2019

12 maja 2019

Justyna Kopińska - "Z nienawiści do kobiet"Jak Wam ostatnio wspominałam, czytam sporo reportaży. I bardzo mnie ten fakt cieszy, ponieważ niektóre tytuły mam okazję nadrobić. Z nienawiści do kobiet chciałam już bardzo dawno temu przeczytać i cieszę się, że w końcu było mi to dane.

Daniel Tudor, James Pearson - "Tajemnice Korei Północnej"Pozostając w kręgu reportaży, które ostatnio chętnie czytam, proponuję Wam dzisiaj lekturę ciekawej pozycji na temat Korei Północnej. Jednak to nie jest typowy reportaż o tym tajemniczym państwie, a o jego sekretach, które próbuje ukryć.

9 maja 2019

Claire McFall - "Przewoźnik" Przewoźnik #1W dobie kiedy wszyscy zachwycają się książkami autorstwa Sarah J. Maas z fantastyką młodzieżową niestety jest trudno się przebić. Przyznaję, że książki Maas czekają na lepsze czasy na moim czytniku, ale za to miałam okazję zapoznać z prawdziwą perełką. Przewoźnik to książka, którą kocham. To jest tak piękna historia, że żaden post, żadna recenzja jej cudowności po prostu nie odda. 

Robert Jordan - "Oko świata" Koło Czasu #1Jak wiecie ostatnio częściej sięgam po fantastykę. Nie wynika to z tego, że akurat nowości wydawnicze jakie wpadają w moje ręce to w przewadze właśnie fantastyka, a z tego, że naprawdę ten gatunek polubiłam. Nazwisko Roberta Jordana było dla mnie nowe i zachęcona porównaniem do Tolkiena skusiłam się do lektury pierwszego tomu.

8 maja 2019

Erika Fatland - "Granica. Podróż wokół Rosji"Obok thrillerów i kryminałów, moim ulubionym gatunkiem jest literatura faktu. Dlatego bardzo chętnie sięgam po oczywiście prace historyczne, ale też reportaże. Dzisiaj proponuję Wam książkę opisującą podróż norweskiej dziennikarki dookoła granic Rosji.

7 maja 2019

Heather Morris - "Tatuażysta z Auschwitz"Tematyka obozowa jest mi bardzo bliska. Nie tylko ze względu na fakt, że jestem historykiem, ale także mój dziadek był więziony w dwóch obozach. Dlatego chętnie sięgam po tego typu książki, bowiem zależy mi na zgłębieniu tego problemu jak najlepiej.

Sophie Collins - "Co wie Twój pies?"Chociaż od września mieszkam z królikiem mojego narzeczonego to jednak nie ulega wątpliwości, że jestem typową psią mamą i na widok psa nieważne czy kundelek czy pitbull reaguję "O rany jaki słodki piesek!" ;) Gdyby ktoś miał wątpliwości czy książki o psach są dobrym dla mnie pomysłem to mam nadzieję, że owe wątpliwości rozwiałam :)

Dorota Wellman - "I Ty możesz być modelką!"Dorotę Wellman każdy zna i myślę, że nie trzeba jej bliżej przedstawiać. Jakiś czas temu na moim blogu prezentowałam Wam książkę z poradami Doroty odnośnie przyjęć, a także z przykładowymi przepisami. Recenzję znajdziecie TUTAJ. Tymczasem w moje ręce wpadła kolejna propozycja tej bardzo pozytywnej osoby.