Pascal Engman - "Patrioci"Koniec roku to czas wielu podsumowań. I oczywiście takie podsumowanie na blogu jeszcze zamieszczę z 12 najlepszymi książkami tego roku. Jednakże mogę śmiało powiedzieć, że Patriotów w nim nie zabraknie. W moim odczuciu to najlepsza książka tego roku i bardzo aktualna.

Carl obiecał sobie, że zrobi wszystko, żeby jego ukochana Szwecja nie utonęła w morzu muzułmanów. Postanawia wymierzyć sprawiedliwość tym, których obwinia za popieranie napływu tych innowierców. Madeleine to z kolei dziennikarka, której marzeniem jest dostać temat na pierwszą stronę - jednakże wplątana w romans z szefem redakcji napotyka spore problemy. Pewnego dnia dochodzi do brutalnego ataku w centrum Sztokholmu, za który jest odpowiedzialny muzułmański taksówkarz...

Patrioci to najmocniejsza książka, jaką czytałam. Jest niezwykle ważnym głosem w dyskusji o mataczeniu informacjami przez media, a także ostrzega przed radykałami, którzy po prawie stu latach dochodzą znowu do głosu. Tym razem upatrując sobie wroga, oczywiście zewnętrznego, w szukających schronienia muzułmanach. 

Wiem, że ktoś powie, że Arabowie popełniają przestępstwa w Europie i nie potrafią się zasymilować, jednakże ja zadam pytanie: co my Europejczycy zrobiliśmy, żeby umożliwić im asymilację oraz czy my jesteśmy tacy święci i nie popełniamy przestępstw? Każdy radykalizm jest zły. I należy zrobić wszystko, żeby nie dopuszczać po jednej i po drugiej stronie do jego rozwoju. 

Polecam Wam tę książkę na okres świątecznej refleksji. Myślę, że to dobry moment, żeby popatrzeć na problem imigrantów z Bliskiego Wschodu oczami radykałów. Wierzcie mi, że jeśli kiedyś przerażało Was spojrzenie na świat nazistów to to również Was przerazi. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję serdecznie Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze