Jens Høvsgaard - "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie"Czasami na rynkach wydawniczych pojawiają się książki, które są głośno zapowiadane, bo odkrywają nieznane tajemnice polityki. Niestety wielokrotnie są to książki pisane z potrzeby posiadania swoich pięciu minut i w miarę łatwego zarobku. Są też takie, które są dobre, ale giną na półkach. Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie należą do tej drugiej grupy.

Budowa gazociągu Nord Stream odbiła się szerokim echem na początku lat dwutysięcznych. Norweski autor w swojej pracy odsłania karty całego procederu, który wstrząsnął nie tylko krajami nadbałtyckimi, ale także o mały włos wpłynął poważnie na układy sojuszy w Europie Zachodniej. Jens Høvsgaard próbuje udowodnić, że przez budowę konstrukcji Władimir Putin stał się najpotężniejszym przywódcą w Europie. Norweg opisuje relacje w polityce, zależności jakie wytworzyły się przy okazji budowy Nord Stream.

Książka przypadła mi do gustu, bo jak wiecie jestem nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Myślę, że nie jest to pogoń za sensacją, tym bardziej, że od całej sprawy minęło już ładnych kilka lat. Natomiast myślę, że powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają relacje na arenie międzynarodowej, tym bardziej, że na horyzoncie pojawia się Nord Stream 2. Co prawda nieco w zmodyfikowanej formie, ale jednak zawsze zacieśniający relacje między Wschodem a Zachodem.

Polecam Wam tę lekturę na jesienne i zimowe wieczory. Myślę, że aura za oknem sprzyja właśnie refleksji nad trudnymi tematami. Warto też przeczytać przed zbliżającymi się w naszym kraju kolejnymi wyborami. Jest to istotne, żebyśmy dokonali mądrych wyborów, żeby Nord Stream 2 nie był dla nas problemem.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze