Ali Eteraz - "Nawrócony"Temat mniejszości wyznaniowych w Europie przybliżyłam w ostatnim poście. Tym razem proponuję Wam książkę, która traktuje o muzułmanach w Stanach Zjednoczonych.

Główny bohater, potomek muzułmańskich imigrantów, postanawia porzucić swoją wiarę i żyć jak przystało na słynny american dream. Ze swojego domu robi miejsce schadzek, a także nastawia się tylko na prokreację prawdziwych Amerykanów. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy i mężczyzna trafia do amerykańskiego półświatka, gdzie przyjdzie mu się zderzyć z losem obywatela gorszej kategorii.

Czarny humor książki to taki śmiech przez łzy, ale także podkreślanie, w moim odczuciu, że american dream nie istnieje. Choć Stany Zjednoczone to kraj imigrantów, to kolejni imigranci, zwłaszcza o innym kolorze skóry, nie są mile widziani i traktowani są jako obywatele drugiej kategorii. 

Polecam Wam lekturę tej książki, chociaż moim zdaniem, jest ona przede wszystkim adresowana do dorosłego, dojrzałego czytelnika. Nie bez przyczyny jest porównywana z Lolitą Nabokova.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze