Piotr Nehring - "Zapomniani żołnierze niepodległości"Zdaję sobie sprawę jako historyk, że aktualnie słowo niepodległość odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki. Jednakże bardzo często patrzymy na 11 listopada przez pryzmat dwóch najpopularniejszych postaci: Józefa Piłsudskiego i jego politycznego oponenta - Romana Dmowskiego. Warto jednak pamiętać, że autorów niepodległości było zdecydowanie więcej.

Zapomniani żołnierze niepodległości to historia dziesięciu żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość, jednak w historycznej dyspucie bardzo często się o nich zapomina albo ich rolę pomniejsza. W pracy Piotra Nehringa znajdziemy biografie m.in. Taczaka, Dowbora-Muśnickiego, a także Rola-Żymierskiego czy Broniewskiego, którego pewnie bardziej kojarzymy jako pisarza wychwalanego przez komunistów, a dzisiaj zapomnianego.

Książka to ważna pozycja w dzisiejszej dyskusji o niepodległości. Znajdziemy w niej historię widzianą oczami bohaterów tamtych czasów. Bardzo często to właśnie oni walczyli o to, żebyśmy dzisiaj mogli swobodnie używać języka polskiego i żyć w wolnym kraju. 

Podczas lekcji historii faktycznie nie ma czasu na omawianie ich historii, jednakże ta dziedzina nauki jest o tyle dobra, że rola nauczyciela ogranicza się do bycia wskazówką, gdzie można znaleźć dalsze informacje, więc z pewnością tytuł ten będzie znajdował się na mojej liście pomocniczej dla dociekliwych ;)

Polecam ten tytuł miłośnikom historii, ale także studentom tego wspaniałego kierunku. Myślę, że przyda się przy pisaniu prac dyplomowych, a także pomoże zrozumieć niektóre zagadnienia z okresu odzyskiwania niepodległości, które często w syntezach są bardzo spłaszczane. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Editio.

Komentarze