Eduardo Mendoza - "Co z tą Katalonią?"Eduardo Mendoza to jeden z tych pisarzy, których po prostu trzeba znać. Z reguły znamy go z powieści z wątkiem detektywistycznym, ale biorąc pod uwagę, że związany jest z Barceloną, postanowił napisać esej, w którym przedstawi swój punkt widzenia o wydarzeniach w Katalonii.

Chyba nie ma tak podzielonego drugiego państwa jak Hiszpania. Przez lata znana z problemu w kraju Basków, ostatnio zrobiła się popularna ze względu na dążenia Katalonii do niepodległości. Eduardo Mendoza w swojej pracy próbuje zmierzyć się z problemem, odwołując się między innymi do kultury i historii regionu. Wspomina także o specyficznej mentalności Katalończyków, która naprawdę wydaje się być godna poznania.

Mendoza w swoim eseju mistrzowsko opisał problem Katalonii. Moim zdaniem to bardzo ważny głos w dyskusji o przyszłości Hiszpanii, na której kształcie pojawiają się już nie rysy, a pęknięcia. Myślę, że warto sięgnąć po pracę Mendozy i przekonać się jaki stosunek do sprawy ma mieszkaniec Barcelony.

Polecam ten krótki esej wszystkim zainteresowanym tematem. Myślę, że jest to doskonała praca do analizy podczas studiów historycznych, politologicznych czy na stosunkach międzynarodowych. Dla studentów obowiązkowy must read!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze