Vera Buck - "Runa"Tematyka szpitali psychiatrycznych zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Psychiatria jeszcze nie tak dawno wyglądała zupełnie inaczej, a ludzie, którzy trafiali do takich szpitali nie byli leczeni, lecz częściej eksperymentowano na ich organach. Powód? Dopiero rozwój technologii w medycynie pozwolił na poznanie naszego mózgu.

Paryż, druga połowa XIX wieku. W szpitalu Salpêtrière swoje badania prowadzi słynny doktor Charcot i to od niego postanawia uczyć się fachu młody lekarz Jori. Sam przybywa do Francji prosto z malowniczej Szwajcarii, gdzie zostawił swojego przyjaciela oraz największą miłość swojego życia. Młody mężczyzna chce pomóc swojej wybrance, która ma problemy ze zdrowiem psychicznym, stąd postanawia praktykować na bardzo trudnym przypadku młodej dziewczynki imieniem Runa. Nim odkryje jej zagadkę, dziewczyna dobrze pozna jego. Jakie mroczne sekrety skrywa dowiecie się czytając książkę.

Historia przedstawiona w powieści wzbudza przerażenie. Metody opisywane w książce faktycznie miały miejsce - niestety ludzie chorzy psychicznie byli wykluczeni ze społeczeństwa, więc ich losem nikt się nie przejmował. Polewanie wodą i bicie to jedne z najlżejszych tortur jakim poddawano ludzi w różnym wieku. Dopiero druga połowa XX wieku zaczyna przynosić powolne zmiany, ale w dalszym ciągu są regiony świata, gdzie choroba psychiczna jest postrzegana jako słabość.

Polecam książkę czytelnikom o mocnych nerwach - z pewnością jest to książka na jesień. Jednak nie radzę czytać przed snem - koszmary macie gwarantowane. Opisy w książce bywają drastyczne i balansują na granicy dobrego smaku. Jednak zachęcam do lektury - już nawet jako historyk, bowiem nie wolno zapominać o przeszłości.

Książka ukaże się 3 września 2018 roku nakładem Wydawnictwa Initium.

Komentarze