Rafał Dębski - "Żelazny kruk" #1Ostatnio zapragnęłam przeczytać coś innego niż thriller czy literatura obyczajowa. Coś co pobudzi moją wyobraźnię przed nowym rokiem szkolnym. Z pomocą przyszła mi najnowsza powieść Rafała Dębskiego.


Evah jest nastolatkiem, który mieszka jeszcze z rodzicami. Jego ojciec jest myśliwym i stara się swojemu synowi wpajać podstawy obrony. Ponadto czternastolatek przeżywa swoje pierwsze miłości, o które musi rywalizować z sąsiadami. Pewnej nocy na wioskę napadają rozbójnicy Żelaznego Kruka - bestii, która sieje strach w północnych regionach państwa. Evah ukrył się w kryjówce, przez co ocalał wraz ze swoją młodszą siostrą. Młodzieniec postanawia pomścić śmierć ojca oraz uratować matkę przed pożarciem przez potwora. Postanawia wyruszyć w długą podróż, żeby oko w oko zmierzyć się z prawdziwym potworem. Po drodze czekają go niemałe niespodzianki.

Żelazny kruk to mądra historia, pełna wiedzy właściwej dla młodego odbiorcy. Uczy szacunku do rodziców i starszych, pokazuje prawidłowe zachowania młodej, odpowiedzialnej osoby. Opisy sprawiają, że można sobie wyobrazić cały świat, który jest stworzony wręcz genialnie z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. 

Mam nadzieję, że szybko powstanie dalsza historia, a także chciałabym, żeby znalazł się reżyser na przeniesienie tej historii na srebrny ekran. Myślę, że Żelazny kruk to gotowy scenariusz do wykorzystania.

Pierwszy tom cyklu bardzo mi się spodobał i z pewnością sięgnę po kolejne tomy. Jest to bowiem powieść mądra i w sam raz nadająca się dla nastolatków. Muszę się przyznać, że było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Rafała Dębskiego i wiem, że sięgnę po kolejne powieści tego autora. 

Polecam Wam sięgnięcie po tę historię. Przede wszystkim polecam ją moim uczniom, którzy często pytają mnie o to, czy mogłabym im coś polecić. Mogłabym: Żelaznego kruka. :)

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Jaguar.


Komentarze