Olivier Guez - "Zniknięcie Josefa Mengele"
Historia to oczywiście nie tylko moja pasja, ale także zawód. Ci, którzy czytają moje recenzje dłużej z pewnością już wiedzą, że moim konikiem jest historia XX wieku. Bez wątpienia ogromny wpływ na moje zainteresowanie właśnie tym okresem są moje rodzinne historie, zwłaszcza dotyczące II wojny światowej.


Historia II wojny światowej to nie tylko bombardowania, nowoczesna technologia, nowe czołgi i broń masowego rażenia. Warto pamiętać o przyczynach, z powodu których wojna w ogóle wybuchła: nienawiść do Żydów, która szerzyła się wówczas w całej Europie. Jednak to Adolf Hitler i jego aparat władzy postanowił ten naród zniszczyć. Teoria o czystości rasy aryjskiej była jedną z najsilniej forsowanych w Niemczech fragmentów ideologii nazistowskiej. 

Za eksperymentami medycznymi, które miały zapewnić tę czystość rasową stał między innymi Josef Mengele. Był to lekarz, który wykonywał okrutne eksperymenty w obozie w Auschwitz. Tam uzyskał przydomek Anioł Śmierci. Po likwidacji obozu po prostu zniknął, przez co udało mu się uniknąć procesów norymberskich. Mimo, że szukano go niemal wszędzie, udawało mu się zawsze uniknąć kary. Jak mu się to udawało - przeczytacie w książce.

Książka naprawdę porywa od pierwszych stron. Jej sporą zaletą jest specyficzne prowadzenie narracji - mamy bowiem wrażenie, że czytamy historię fabularną. Daje to szansę na zrozumienie problemu, a także na przybliżenie faktów z życia Josefa Mengele. Ponadto książka nie przeraża rozmiarem, jak to mają w zwyczaju prace historyczne. Niewielki rozmiar powinien zachęcić, zwłaszcza młode pokolenia do zapoznania się z historią, do czego serdecznie Was namawiam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze