Luke Allnutt - "Niebo na własność"Nowotwór to choroba, która uznawana jest słusznie za chorobę cywilizacyjną. Myślę, że każdy z nas miał z nią bliższy czy dalszy kontakt. Niestety tempo życia, otaczająca nas chemia to podobno bardzo sprzyjające warunki na to, żeby rozwijał się rak w naszych organizmach. Najgorsze są jednak w tym dwie rzeczy: chorują wszyscy łącznie z dziećmi, a druga kwestia to fakt, że są osoby, które próbują na chorobie i nieszczęściu innych zarobić.


Rob i Annie długo starali się o dziecko, więc kiedy trzecia ciąża przebiega bez problemów uznali to za cud. Jack rodzi się jako zupełnie zdrowe dziecko, które poprawnie się rozwija. Jego pasją są wysokie budynki, które chce zdobywać. Niestety chłopiec nieoczekiwanie zaczyna tracić przytomność i diagnoza jest okrutna: w mózgu chłopca rozwija się nowotwór. Zrozpaczony ojciec szuka pomocy w Internecie, jednakże szybko trafia na osobę, która podsuwa mu klinikę w Czechach z nowatorską metodą leczenia. Rob chce zrobić wszystko, żeby zabrać tam swoje dziecko, odrzucając myśl, że może być to oszustwo. 

Dla kogoś książka może wydawać się sztampową historią a la Jodie Picoult. Jednak w moim odczuciu ta historia jest naprawdę warta uwagi. Autor pokazuje uczucia przede wszystkim ojca - co dzisiaj jest dość rzadkie. Z reguły ta walka pokazywana jest przez pryzmat uczuć matki lub ewentualnie obojga rodziców. Powieść łamie też stereotyp przywiązania syna do matki, zamiast do ojca, co też jest moim zdaniem bardzo ciekawe. 

Interesujący jest wątek naciągaczy internetowych. Problem ten jest wręcz nie do rozwiązania. Mimo wielu akcji uświadamiających, nadal jest mnóstwo osób, które wierzą w cudowne uzdrowienia. Przy okazji przypomniała mi się sytuacja z przed kilku lat, jak w jednej ze wsi małżeństwo, żeby uzdrowić swoje dziecko zabiło i zakopało kurę. W międzyczasie naciągaczka obrabowała cały dom. Takich historii jest wiele i warto cały czas przypominać, że nauki oszukać się nie da. Niestety póki co większość najgorszych nowotworów jest nieuleczalna. Dlatego należy zawsze regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie.

Książkę polecam Wam bardzo serdecznie, ale czytając warto jest mieć przy sobie paczkę chusteczek, bo na pewno będziecie płakać.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Komentarze