Felicia Yap - "Wczoraj"Są thrillery, które połyka się bardzo szybko. Są też takie, które czyta się nieco wolniej, ale to nie znaczy, że są złe. Po prostu trzeba odłożyć książkę i się troszeczkę zastanowić nad przeczytanym fragmentem. Właśnie do tej drugiej grupy należy książka Felicii Yap.

Akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii, ale jakby w alternatywnej rzeczywistości: świat jest bowiem podzielony na tak zwanych monosów i duosów. Monosi to osoby, które pamiętają tylko jeden dzień, duosi za to dwa dni. Oczywiście ta druga grupa jest uprzywilejowana i ma szersze możliwości zatrudnienia. Przez stulecia monosi nie wchodzi w związki małżeńskie z duosami, jednak zmiany w drugiej połowie XX wieku powodują, że szereg państw zaczyna przychylać się takim związkom, co spotyka się z ostrą krytyką duosów. Związek mieszany tworzy Clair i Mark, który jest duosem i popularnym pisarzem. Mężczyzna planuje wystartować w najbliższych lokalnych wyborach. Oboje wiodą w miarę spokojne życie, aż pewnego poranka w rzece nieopodal ich domu zostaje wyłowione ciało kobiety. Czy któreś z nich jest zaplątane w morderstwo? 

Thriller jest mocno rozbudowany i pokręcony. Czytelnik musi zmierzyć się z zupełnie nowym światem, gdzie człowiek nic nie pamięta. Ponadto narracja prowadzona jest z perspektyw różnych postaci, co powoduje małą plątaninę, jednakże sama książka jest niezwykle ciekawa.

Thrillery, które wymagają coś od czytelnika czyta się zdecydowanie dłużej, jednak z reguły są one tymi najlepszymi. I tak się dzieje w przypadku Wczoraj, do którego na pewno chętnie wrócę. Polecam Wam tę książkę bardzo serdecznie, bo pokazuje, że nie ma świata idealnego, choć duosom i monosom wydaje się, że pamięć powoduje większą liczbę wojen i sporów. :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze