David Unger - "Pan własnego losu"
Czy zastanawialiście się kiedyś do czego może posunąć się nieszczęśliwie zakochany mężczyzna? Schemat działania kobiet to oklepany temat, ale o mężczyznach mówi się dość rzadko. Nic więc dziwnego, że jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy David Unger sięgnął właśnie po ten temat.

Guillermo urodził się w Gwatemali w biednej rodzinie. Jego ojciec posiadał sklep, w którym sprzedawał lampy. Miał nadzieję, że kiedy syn skończy szkołę w końcu pomoże mu prowadzić interes. Ale Guillermo ma inne zainteresowania: zazdrości kolegom kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. Widząc smutek dziecka, rodzice dają mu pieniądze na czteromiesięczną wyprawę do Europy. Chłopak ochoczo się zgadza, jednak poza poznaniem bliżej uciech życia w dzielnicach czerwonych latarni oraz odwiedzeniu muzeów, chłopak dalej nie bardzo miał sprecyzowany cel swojego życia. W końcu poznaje swoją przyszłą żonę i wyjeżdża z nią do Nowego Jorku. W międzyczasie jego rodzice umierają. Młode małżeństwo szybko napotyka kolejne problemy - okazuje się, że Guillermo do najwierniejszych mężów nie należy. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę wracają do rodzinnego miasta, a młody mężczyzna rozpoczyna swoją praktykę prawniczą. Jednym z jego klientów jest Libańczyk, który posiada przepiękną córkę.

Od razu uprzedzam: nie, nie jest to romans. Jest głęboka psychoanaliza mężczyzny, który długo szuka tej jedynej miłości i za każdym razem ona mu ulatuje. Książka pokazuje, że miłość może mieć nie jedno imię, i że z reguły pierwsza miłość mężczyzny wcale nie musi się okazać ostatnią. Historia pokazuje także skomplikowany świat Ameryki Łacińskiej, który nam Europejczykom kojarzy się tylko z pięknymi plażami. Natomiast o realnych warunkach życia za wiele jednak nie wiemy. 

Polecam książkę przede wszystkim kobietom, które pragną zrozumieć mężczyzn. Ale polecam także mężczyznom, jako zbiór wskazówek, na jakie słowa warto uważać.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze