Barbara Sęk - "Nowakowie. Kruchy fundament" Nowakowie #1To, czego nauczyła mnie ta książka to to, że niemożna oceniać książki po pierwszych stronach i trzeba dać każdej szansę do samego końca. Początkowo myślałam, że historia okaże się banalnym scenariuszem na kolejny telewizyjny tasiemiec. No way!

Małgorzata i Krzysztof Nowakowie wydają się być w miarę normalną rodziną. On wzięty adwokat utrzymujący rodzinę, ona zajmuje się wychowaniem swoich dzieci: Łukasza, Tomka, Kasi oraz maleńkiego Kubusia. Jednak Krzysztof nie jest z żoną najszczęśliwszy i szuka szczęścia na boku. Małgorzata próbuje pogodzić się z tym faktem, choć zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później zdrada męża wyjdzie na jaw. Wydaje się, że kolejna ciąża może być zbawieniem, jednak jak się okazuje Kuba nie jest źródłem szczęścia ojca. Co gorsza o jego zdradzie dowiadują się jego dorosłe i prawie dorosłe dzieci.

Historia, tak jak napisałam, wydawała się wręcz być kolejną oklepaną historią nieudanego małżeństwa. Ale jednak Barbara Sęk zrobiła coś naprawdę genialnego: pokazała cały problem z perspektywy dzieci. Dwóch synów: studenta prawa i piętnastolatka, a także córki maturzystki. Opis ich uczuć oraz rozumienia przez nich problemów na różne sposoby pokazują, że rozwód to nie jest sprawa tylko rodziców. Autorka udowadnia, że najbardziej poszkodowane są zawsze dzieci, które zmusza się do opowiadania się po którejś ze stron. Jak autorka sama napisała rodzina to bardzo krucha konstrukcja, którą łatwo zburzyć. I na pewno niemożna kierować się własnym egoizmem, tylko spróbować popatrzeć na problem z szerszej perspektywy.

Serdecznie polecam Wam tę pozycję. Myślę, że jest to jeden z tegorocznych mustreadów, ponieważ porusza naprawdę ciężki i trudny temat. Nie spodziewajcie się jednak lekkiej i łatwej historii.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu W.A.B.

Komentarze