Tomasz Bielecki - "Krótka historia mafii sycylijskiej"Nie jestem jakimś wielkim fanem wszystkiego, co włoskie, a nawet same Włochy nie są moją wielką miłością, ale temat mafii sycylijskiej jest w kręgu moich zainteresowań. Chociażby dlatego, że nie mogłam się oderwać od Ojca chrzestnego Mario Puzo. Dlatego sięgnęłam po książkę Bieleckiego.

Krótka historia mafii sycylijskiej jest faktycznie krótka. Mała książeczka licząca sobie zaledwie jakieś 230 stron to wręcz pigułka jeśli chodzi o historię sycylijskiej grupy przestępczej. Pewnie się zastanawiacie co jest w środku i do kogo ona w takim razie jest skierowana? Już śpieszę z odpowiedzią. W środku znajdują się biografie poszczególnych bossów mafii na przestrzeni dziejów. Dlatego tytuł moim zdaniem jest troszkę mylący, ponieważ nie jest to historia całej mafii, tylko samego szefostwa, ale mimo wszystko jest to bardzo dobra książka dla osób zainteresowanych tematów. Może okazać się niezbędnym tytułem dla studentów zgłębiających tematykę Sycylii na stosunkach międzynarodowych, politologii czy bezpieczeństwie. Sporą zaletą jest obszerna bibliografia, więc praca może być istotnym drogowskazem do prac naukowych.

Sama książka mi się podobała, ale nie poleciłabym jej laikowi. Jednak lektura jej wymaga biegłej znajomości historii Włoch, ale także Europy i świata. Niemniej książkę oceniam pozytywnie.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Editio.

Komentarze