María Solar - "Skradzione godziny"
Z pewnością wielu z Was się zgodzi ze mną, że literatura z krajów hiszpańsko- i portugalskojęzycznych należy do najtrudniejszych w odbiorze, ale także tych najciekawszych. Skradzione godziny to trudna historia, ale niezwykle ciekawie pokazana.

Miłość nie jedno ma imię, a także trwać może do grobowej deski. Miłość może być także zakazana i niezwykle trudna. I właśnie o takich miłościach napisała swoją książkę María Solar - jedna z najlepszych hiszpańskich współczesnych pisarek.

Akcja powieści dzieje się w hiszpańskim miasteczku tuż po upadku dyktatury generała Franco. Kraj przechodzi prawdziwą rewolucję: od roku funkcjonuje nowa konstytucja, wracają przymusowi emigranci, pojawiają się nowe technologie i obyczaje.Do Hiszpanii powraca także Anselmo, który po śmierci swojej żony w Argentynie, podjął decyzję, że zamieszka z rodziną swojej córki Loli. Pewnego dnia jej syn, Roberto, wraca po raz kolejny mocno spóźniony do domu. To wszystko przez piękną Nurię, dla której stracił głowę. Kiedy chłopak wchodzi do pokoju dziadka, chcąc go zawołać na kolację, zauważa, że ten nie żyje. W dłoni natomiast trzyma tajemniczą kartkę z napisem Powiedz, że mnie kochasz. Chłopiec postanawia rozwikłać zagadkę tajemniczego zdania, co spowoduje lawinę problemów, gdyż w niektórych osobach odżyją dawne uczucia.

Skradzione godziny to pasjonująca historia dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, które los już znacznie wcześniej połączył głębokim uczuciem. To także możliwość zobaczenia jak wygląda życie ludzi w momencie gwałtownych przemian społecznych, kiedy ich kraj wychodzi z izolacji. Fantastyczna lektura na niedzielę, dająca okazję do głębokich refleksji. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Komentarze