Brad Stulberg, Steve Magness - "Pełnia Twoich możliwości"Jeśli czujecie, że wszystko Was przytłacza i wszystko, co robicie, nie ma sensu, albo boicie się, że niedługo zaczniecie odczuwać wypalenie zawodowe to ta książka jest dla Was.

Mówiąc o wypaleniu, nie mam na myśli tylko wypalenia zawodowego. Pracując w szkole widzę, że ten problem coraz częściej zaczyna dotykać również uczniów, którzy przytłoczeni wszelkiej maści obowiązkami po prostu w pewnym momencie wysiadają. I wierzcie mi, że zmotywowanie takiego młodego człowieka jest sto razy gorsze od zmotywowania dorosłego człowieka. 

Najgorszą motywacją są zawsze pieniądze, bowiem już dawno udowodniono, że szczęście dają, ale krótkotrwałe i nie sprawiają, że chce nam się więcej. Brad Stulberg i Steve Magness postanowili stworzyć świetny poradnik, w którym udowadniają, że najlepszą motywacją jest samodyscyplina.

Wyznaczanie sobie celów na granicy tego, co uważamy za kres własnych możliwości, a potem systematyczne dążenie do osiągnięcia tych celów to jeden z najwspanialszych przejawów człowieczeństwa.

Powyższy cytat to jedne z pierwszych zdań w poradniku. I trudno się z nimi nie zgodzić. Zawsze, kiedy człowiek przystępuje do działania wyznacza sobie jakieś cele. Najpopularniejsze to te robione na początku każdego roku. Czy to kalendarzowego czy szkolnego. We wrześniu słychać w szkole rozmowy: Ale w tym roku to nie odpuszczę i pokażę na co mnie stać! - zdanie pada niemalże z ust każdego ucznia. W szóstym roku mojej pracy już nie robi na mnie wrażenia, ale za każdym razem w listopadzie sprawdzając klasówki zastanawiam się gdzie to zaparcie się w moich uczniach zgubiło. 

Pełnia Twoich możliwości okazała się doskonałym drogowskazem, a rozmowy w pokoju nauczycielskim czy z uczniami dały mi konkretną odpowiedź. Niestety dzieci i my dorośli za dużo pracujemy. I wiem, że ktoś powie za chwilę padnie Za moich czasów było więcej nauki lub pracy i jakoś żyję! - sęk w tym czy wypowiadając to stwierdzenie jesteśmy zadowoleni z tego, jak było i czy na przykład części czasu byśmy inaczej nie zagospodarowali. 

Konsumpcyjny tryb życia nastawia nas na walkę o pieniądze i jak najszybsze pomnażanie ich. Nie krytykuję tego, jednak z drugiej strony tracimy bardzo często to, co dla nas najcenniejsze - czas spędzony z rodziną, a także zdrowie. Realizując swoje cele idziemy po trupach, przez co sami tracimy człowieczeństwo i upodabniamy się do zwierząt. Jednak pamiętajmy, że zwierzęta jachtu na Morzu Śródziemnym nie poprowadzą.

Autorzy poradnika doradzają tworzenie planów, ale także zachęcają do regularnych ćwiczeń i przerw. Dobrą według nich metodą jest medytacja, czyli wyłączenie myślenia i skupienie się na samym oddychaniu. Wypróbowałam - działa! :) Natomiast rzeczą, którą będę uczniom z pewnością wpajać to potrzeba odpoczynku. Oczywiście to nie oznacza, że przestaną się uczyć - o nie! Jednak postaram się im przypominać, że zostawiając wszystko na ostatnią chwilę robią największy błąd, ponieważ według autorów, właśnie przed wysiłkiem umysłowym, konieczny jest odpoczynek :) Mam nadzieję, że przez to ich praca będzie efektywniejsza.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Komentarze