Jolanta Maria Kaleta - "W cieniu Olbrzyma"O tym, że chyba powinnam założyć jakiś klub miłośników pióra Jolanty Marii Kalety już wiadomo. Dzisiaj mam dla Was recenzję kolejnej książki tej autorki. Tym razem będzie to podróż do wakacyjnych wspomnień i nie tylko.

Akcja książki dzieje się tuż po wojnie w 1946 roku. Do prowadzenia domu dziecka w Jedlinie zostaje oddelegowana Antonina, która w czasie wojny straciła całą rodzinę, a sama wstąpiła do AK i walczyła w powstaniu warszawskim. Dziewczyna spotyka swoją miłość w czasie wojny, a także próbuje odnaleźć miejsce spoczynku ojca, który był więźniem obozu w Gross-Rosen i pracował przy budowie kompleksu Riese (niem. Olbrzym) - tajnej kwatery Hitlera. Bardzo szybko orientuje się, że w Jedlinie dzieją się dziwne rzeczy, a mieszkańcy nie do końca są z nią szczerzy. Ponadto nieoczekiwanie spotyka swojego męża, który skrywa przed nią tajemnice.

Czytanie tej historii to była dla mnie podróż do moich wakacyjnych wspomnień, bowiem właśnie w ostatnie wakacje miałam okazję zwiedzać kompleks Riese. Co prawda przez Jedlinę tylko przejeżdżałam, ale w powieści wspomniany jest Walim, w którym znajduje się największy odkryty fragment kompleksu - sztolnia Włodarz. Poza tym wiele faktów, o którym wspomina Kaleta w powieści, potwierdzanych jest przez lokalnych przewodników, co tylko spowodowało, że książka bardzo realnie oddaje całe tło historyczne. 

W cieniu Olbrzyma polecam nie tylko miłośnikom zagadek III Rzeszy, ale także wszystkim, którzy twierdzą, że historia jest nudna. Jest to idealna książka na wiosenny weekend i czyta się ją bardzo szybko.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Psychoskok.

Komentarze