Edward W. Said - "Orientalizm"W ostatnim czasie w moje ręce trafiają naprawdę dobre tytuły i również o Orientalizmie mogę napisać tylko w dobrych słowach, chociaż nie jest to najłatwiejsza książka.


Z pewnością gdybym zobaczyła tytuł Orientalizm na półce w księgarni potraktowałabym ją jako kolejny tytuł książki podróżniczej po krajach Orientu, które w ostatnim czasie zalewają rynek wydawniczy. Jednak już po opisie można wywnioskować, że ta książka jest zupełnie inną podróżą :)

Edward W. Said w swojej pracy pokazuje Orientalizm i świat Wschodu w ujęciu kulturowym i religijnym. Delikatnie porusza także kwestie społeczne. Obala on wszelkie spekulacje na temat islamu oraz sprawia, że rozumienie sposobu myślenia mieszkańców Orientu staje się zdecydowanie łatwiejsze. 

Praca Saida nie jest typową pracą na ten temat. Autor podjął problem poprzez literaturę na przestrzeni dziejów, a także filozofię. Przedstawił w swojej pracy ile Europejczycy zawdzięczają muzułmanom w kwestiach dotyczących rozwoju naszej własnej kultury. 

Myślę, że praca ta do najłatwiejszych książek nie należy, jednak poświadcza, że papka medialna, z której przekaz jest jeden, że wszystko, co muzułmańskie jest złe, jest jednym wielkim mitem. Czytając książkę przypomniała mi się sonda zrobiona przez jednego z polskich Youtuberów, który zadawał mieszkańcom pewnego polskiego miasta, co sądzą na temat obowiązkowego używania cyfr arabskich. Reszty się domyślcie. 

Książkę polecam nie tylko studentom kulturoznawstwa, ale także wszelkich innych kierunków humanistycznych bądź mających do czynienia w swoim zakresie ze stosunkami międzynarodowymi. Z pewnością lektura Orientalizmu wykluczy pewne Wasze obawy przed skonsumowaniem kolejnego kebaba ;)

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Zysk i Spółka.

Komentarze