Agata Suchocka - "Woła mnie ciemność. Daję Ci wieczność - Akt I" [+18]
Są tematy, na które nie chcemy rozmawiać, uznając je za tematy tabu. Dotyczą one spraw kontrowersyjnych. Jednym z nich jest yaoi, który poruszany jest w książce Agaty Suchockiej.

Z amerykańskiego południa do kwitnącego Londynu pod koniec XIX wieku przyjeżdża Armagnac Jardinaux - potomek rodu, który gwałtownie zubożał. Szukając pracy, jako muzyk natrafia na młodzieńca Lothara Mintze oraz jego opiekuna - mecenasa - lorda Huntingtona. Bardzo szybko lord odkrywa przed nim możliwości nie tylko zarobienia i rozwijania swojego talentu, ale także inne korzyści płynące z życia w luksusie. Ponadto Armagnac zaczyna pałać nieznanym sobie uczuciem do Lothara. Znajomość szybko się rozwija, a w świecie Armagnac pruderyjność przestaje istnieć.

Bez wątpienia jest to książka tylko i wyłącznie dla czytelnika pełnoletniego i dojrzałego. Chociaż nacechowana fantastycznymi elementami, pokazuje, że wiek XIX absolutnie z pruderyjnością niewiele miał wspólnego. Orgie miłosne opisywane szczegółowo w opowieści, mogą rozpalić wyobraźnię, ale także pokazują, że nie były one domeną tylko czasów starożytnych. Podobnie jak świat stary, istnieje yaoi, czyli intymny stosunek między dwojgiem mężczyzn. Temat homoseksualizmu jest w naszym kraju tematem tabu, co powoduje, że obrasta on mitami, których nie stworzyliby nawet starożytni Grecy ;) Mam nadzieję, że takie książki zmuszą w końcu ludzi do otwartej dyskusji na trudne tematy.

Jeśli chodzi o moje własne odczucia to książka ogólnie przypadła mi do gustu, ale moim skromnym zdaniem śmiało można było ominąć wątek fantastyczny. Tak naprawdę nie bardzo wiem po lekturze tego pierwszego tomu, w jakim celu on został użyty. Mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytać kolejne dwa tomy.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Initium.

Komentarze