Jerzy Besala - "Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań"
Po przeczytaniu... Wróć! Połknięciu (choć to może być w tym przypadku dwuznacznie odebrane ;)) pierwszego tomu Alkoholowych dziejów Polski szybko sięgnęłam po drugi tom. I powiem jedno: było równie dobrze!


Pierwszy tom pokazywał skąd kultura picia alkoholu, zwłaszcza tego mocniejszego wzięła się w naszym kraju. W drugim tomie nie ma państwa polskiego, a Polacy znajdując się pod butem silniejszych mocarstw obcują z ich kulturą. W efekcie od nich przyjmują również zwyczaje picia alkoholu. Jerzy Besala w swojej książce opisuje pijaństwo jakie towarzyszło armii napoleońskiej i... raczej stronienie Polaków od upijania się, co mogło przełożyć się na ich lepszą formę m.in. pod Moskwą. 

Alkohol odgrywał też istotną rolę podczas powstań. Ale oprócz opisów uczt, zwyczajów przemywania ran alkoholem, znalazłam w książce fragment, którego się nie spodziewałam, ponieważ w syntezach historycznych rzadko się o nim wspomina. Autor ku mojej radości opisał walki powstania styczniowego w realiach... Łodzi! Mało tego wspomniał również o istotnej roli Marii Piotrowiczowej - patronki liceum, które kończyłam :) Milszej niespodzianki się nie spodziewałam :) 

Książka jest niezwykle ciekawą i porywającą lekturą. Choć sama nie jestem miłośnikiem tych pustych kalorii, to cała historia polskiej tradycji i obyczajowości jest dla mnie niezwykle interesująca. Myślę, że wciągnie ona każdego miłośnika historii. Zestaw dwóch tomów może być też doskonałym pomysłem na prezent.

Za możliwość zrecenozwania dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze