Jerzy Besala - "Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej"
Jako historykowi nie jest mi obce nazwisko Jerzego Besali, dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po jego Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej. Nie zawiodłam się - historyk po raz kolejny udowodnił, że historia nudna nie jest.


Kultura picia alkoholu w Polsce wydaje się być dość starą tradycją. I oczywiście nic błędnego w tym stwierdzeniu nie jest póki na myśli mamy lekkie alkohole: piwo, wino czy mocniejszy miód. Z pracy Jerzego Besali możemy dowiedzieć się, że popularna wódka aż do XIX wieku była pita tylko w celach leczniczych, a zwyczaj picia jej do posiłków przywędrował do Polski z Ukrainy. Co ciekawsze Polacy to nie naród, który pił najwięcej. Wręcz przeciwnie na ziemiach polskich według badań Jerzego Besali picie alkoholu nie było tak popularne, jak na przykład wśród plemion germańskich, które wręcz upijały się po każdym triumfie, a nawet często pito jeszcze przed bitwą. 

Wniosek nasunął się mi jeden po przeczytaniu pierwszego tomu Alkoholowych dziejów Polski: niestety, ale Polacy rozpili się później. Chociaż branża alkoholowa informuje, że w Polsce kultura stoi nieco wyżej niż w wielu innych krajach europejskich, to i tak pewne niechlubne rekordy padają w naszym kraju.

Sama praca Besali udowadnia, że historia to niekończące się pole do prowadzenia najróżniejszych badań. Nie jest to wbrew powszechnej opinii przedmiot bez przyszłości. Wręcz przeciwnie: historyczna analiza obyczajów polskich pozwala na lepsze zrozumienie wielu problemów, z którymi dzisiaj się mierzymy.

Książkę polecam wszystkim, którzy twierdzą, że historia jest nudna. Otóż nie jest, a Jerzy Besala pokazuje, że jako historyk jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Zysk i spółka.

Komentarze