Leonard Cohen - "Księga miłosierdzia"Czas Świąt Bożego Narodzenia to idealny moment na przemyślenia nad otaczającym nas światem. Dlatego na ten świąteczny czas wybrałam sobie do przeczytania między innymi tom psalmów Leonarda Cohena.

Samego artysty przedstawiać nie trzeba. Leonard Cohen przez lata czarował nas swoim głosem i niezwykle mądrymi tekstami swoich utworów. Chociaż większość z nas kojarzy artystę z legendarnym hitem "Hallelujah" to pamiętajmy, że nie jest to jedyne, warte uwagi dzieło artysty.

Oprócz nagrania wspaniałej muzyki, Leonard Cohen napisał też kilka tomów swojej poezji, bo mało kto o tym wie, ale przede wszystkim artysta był poetą. Ostatnimi czasy Dom Wydawniczy Rebis rozpoczął wydawanie poszczególnych tomów poezji Cohena. Mnie wpadła w ręce Księga miłosierdzia. Jest to poetycka podróż w najgłębsze zakamarki ludzkiej natury. Trwoga przed tym, co może nastąpić i poszukiwanie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Dla polskiego czytelnika może być interesujący fakt, iż jeden z psalmów w części poświęcony jest Polsce. 

Nie jest to łatwa pozycja, ale mam nadzieję, że kiedyś poezja Cohena trafi do kanonu lektur, bo niczym nie ustępuje wybitnym poetom wszechczasów, a wręcz myślę, że może być dla nich poważną konkurencją. Bo Cohen był Artystą przez duże A.

Za książkę dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.


Komentarze