Marian Zembala, Dawid Kubiatowski - Spotkania. Opowieść o wierze w człowiekaChyba większość z nas oglądała film Bogowie, który śmiało można nazwać jednym z najlepszych w historii polskiej kinematografii. Niesamowita rola Tomasza Kota, grającego Zbigniewa Religę, jednak przyćmiła postaci pozostałych  Bogów. Wśród nich był przecież prof. Marian Zembala, który pieczołowicie kontynuuje dzieło Zbigniewa Religi.


Centrum Kardiologiczne w Zabrzu to chyba jedna z najsłynniejszych placówek medycznych w kraju. Została założona przez trzech najwybitniejszych polskich kardiologów: Zbigniewa Religię, Mariana Zembalę oraz Andrzeja Bochenka. Aktualnie to właśnie prof. Marian Zembala zarządza całą kliniką, i co warto dodać, jest ona jedną z najlepiej prowadzonych tego typu placówek w Polsce. 

Spotkania to wywiad rzeka z Marianem Zembalą, który opisuje swoje życie, ale także wkład pracy jaką włożył w klinikę. Wspomina też w rozmowach swoje historie z pracy w holenderskich szpitalach, przyrównując je do polskich placówek, które wówczas nie dawały możliwości rozwoju polskim, młodym lekarzom. Poruszana jest też jego kwestia pracy w Ministerstwie Zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. 

Jednym z ciekawszych fragmentów to opisanie szpitali gruzińskich oraz pomoc jaka została udzielona przez Polaków, żeby tamtejsze szpitale rozwinąć. Nigdy nie spodziewałabym się, że w Gruzji mogła być aż taka wysoka śmiertelność wśród pacjentów. Te opisy są również poruszane przy okazji rozmowy o śmierci. Ktoś, kto jest kardiologiem uznawany jest w naszym kraju za boga, który decyduje o ludzkim być albo nie być. W rękach lekarzy jest to, co mamy najcenniejszego, czyli nasze życie. Warto podkreślić, że ci ludzie za bogów się nie uznają. Owszem zdają sobie sprawę z powagi wykonywanego zawodu, ale czują się w obowiązku robić wszystko, co potrafią, żeby ratować ludzkie istnienie. Wykonując swoje codzienne czynności, nie myślą o tym, że ktoś może o nich w ten sposób myśleć, a wręcz nie uznają za zasadne takie podejście. Myślę, że taka postawa jest właściwa w każdym zawodzie. Jeśli wykonujemy go z pasją, kochamy to, co robimy, czerpiemy z tego radość. I często jedno zwykłe Dziękuję jest więcej warte niż milion ołtarzy.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Editio.

Komentarze