C.W. Gortner - Marlena
Jednym z ulubionych moich gatunków literackich są biografie. Dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po książkę o Marlenie Dietrich. Jeśli szukacie ciekawej pozycji to ta jest właśnie dla Was.
 
Marlena Dietrich to postać w zasadzie tragiczna. Odebrała typowe niemieckie wychowanie w domu, następnie jako młoda kobieta, która wyrwała się z rodzinnego gniazda dała się ponieść przemianom społecznym lat 20. XX wieku. Nie chciała posłuchać się rad swojej matki i zostać skrzypaczką. Swoje miejsce znalazła najpierw na deskach teatru, a potem przed kamerą. Jej kariera początkowo nie nabierała tak szybkiego tempa jak w przypadku Grety Garbo, ale urok osobisty młodej Niemki przykuwał wzrok wszystkich. W końcu otrzymała wymarzoną szansę pojechania do Hollywood, gdzie podpisała kontrakt z firmą Paramount. W międzyczasie w Niemczech dojdą do włazy naziści. Marlena uchodziła początkowo za ulubienicę Hitlera, ale ze względu na krytykę władz po powrocie do kraju groziła jej śmierć.

Cała biografia Marleny jest o tyle ciekawie napisana, że opowiada ją... sama Marlena. Jest wersja sfabularyzowana, jednak przez to napisana w sposób niezwykle lekki, co może spodobać się osobom, które nie do końca lubią biografie. Marlena to podróż do pierwszej połowy XX wieku i oglądania tego okresu oczami młodej dziewczyny, która chcąc realizować swoje marzenia o sławie gotowa była poświęcić swoje życie, a także rodzinę. Widzimy obraz dojrzewającej kobiety, która z czasem zrozumie błędy, ale będzie już za późno, żeby je wszystkie naprawić. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska.

Komentarze