Sztuka fałszowania rzeczywistości, czyli "Fałszerze" Antoine'a Bello
Nie jestem wielki fanem literatury science-fiction, ale ostatnio zdarza mi się trafiać na ciekawe pozycje z tego gatunku. Natomiast Fałszerze to powieść dla mnie dość dziwna, chociaż porusza dość istotny problem dzisiejszego świata.

Przez 5 lat pracowałam jako dziennikarz sportowy. Sama z wykształcenia, a także z zawodu jestem nauczycielem historii, miałam więc okazję przekonać się jak wygląda tworzenie się faktów oraz dowiedziałam się, że coś takiego jak obiektywizm nie istnieje.


Psychologia zna mechanizm powtarzania pewnych faktów, przez co przyjmujemy je za prawdę, nawet jeśli nie są one prawdziwe. I właśnie o tym jest historia przedstawiona w Fałszerzach. Główny bohater - Sliv, szukając pracy w rodzinnym Reykjaviku, trafia do Konsorcjum Fałszowania Rzeczywistości. Ku swojemu zaskoczeniu zostaje on z miejsca zatrudniony. Początkowo nowa praca go fascynuje, ale bardzo szybko przekonuje się jakie tragiczne skutki może ona przynieść.

Cała książka Antoine'a Bello nie jest długa, jednak chyba nie jest to lektura wakacyjna. Wymaga ona bowiem skupienia i analizy. 

Wielokrotnie spotykamy się z apelami, żeby pewne fakty opisywać po przemyśleniu. W swojej pracy dziennikarskiej spotykałam się nie raz z niesłusznymi sądami, wynikającymi ze zwykłego lubię Cię lub Cię nie lubię i napiszę o Tobie źle. Dlatego tak ważne jest posiadanie jakiejś wiedzy w temacie, na który się wypowiadamy i zdobywanie jej z różnych źródeł. Nie powinniśmy brać wszystkich informacji literalnie, tak jak one są podawane, tylko sami musimy wyciągać swoje wnioski.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga.

Komentarze