"Lokatorka" JP Delaney - hit czy kit?W ostatnich latach pojawia się wiele nowych pisarzy, którzy próbują wypłynąć pisząc thrillery. Do tego grona zaliczam Paulę Hawkins, ale też JP Delaneya. Lokatorka ma dobry PR, ale podobnie jak w przypadku Dziewczyny z pociągu znalezienie mocnych stron książki stwarza problemy. Nie oznacza to jednak, że nie warto książki przeczytać.

Lokatorka to historia, która dzieje się w dwóch równoległych przestrzeniach czasowych, co muszę powiedzieć było ciekawym zabiegiem. Para Emma i Simon oraz później samotna Jane szukają mieszkania do wynajęcia. Jednak mają z tym problem - Londyn jest pod tym względem bardzo drogi. Pośredniczka Camilla oferuje im wynajęcie jednak przedziwnego mieszkania, którego właściciel jest światowej sławy architektem i stawia przed swoimi najemcami ogromne wymagania. Życie w nowym miejscu jednak toczy się normalnie, ale Emma kłóci się z Simonem, który zostaje zmuszony do wyprowadzenia się, a sama dziewczyna zaczyna spotykać się z właścicielem lokalu. To samo spotka w niedalekiej przyszłości Jane. Niestety Emma umiera w tajemniczych okolicznościach. Jane postanawia dociec, co się stało z poprzednią lokatorką mieszkania...

Sama historia, sposób w jaki książka jest napisana jest bardzo dobry. Jednak mnie nie podoba się to irracjonalność przedstawionej sytuacji. Umówmy się, że takie rzeczy dzieją się w wyobraźni autorów, w filmach, książkach, bajkach, a nie w rzeczywistym życiu. Jeżeli książka ma być thrillerem to powinna nie odrywać się od rzeczywistości. Dlatego polecam książkę do zabrania na plażę - myślę, że miło z nią spędzicie czas.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwartemu.

Komentarze