Dariusz Domagalski - Delikatne uderzenie pioruna - Cykl Krzyżacki #1Co najlepsze jest dla historyka? Powieść historyczna! A jak jeszcze łączy elementy fantasy to mamy historyka z głowy na czas lektury. I tak było ze mną za każdym razem, kiedy sięgałam po książki Sapkowskiego, jak i z pierwszym tomem Cyklu Krzyżackiego Dariusza Domagalskiego.

Rycerz Dagobert, pełniący służbę w armii Władysława Jagiełły, w swoich wędrówkach w 1409 roku dociera na północne obszary Królestwa Polskiego oraz Księstwa Litewskiego - Żmudź. Tam zastaje go preludium konfliktu - Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Jest on świadkiem brutalnych zachowań Krzyżaków, którzy dopuszczają się ciężkich zbrodni, mając krzyż na piersi. Oburzony niemającym nic wspólnego z chrześcijaństwem zachowaniem braci zakonnych, staje w obronie pokrzywdzonych. Po drodze los połączy go z piękną dziewczyną, która uświadomi go, że zostali wyznaczeni do mistycznej misji.

Delikatne uderzenie pioruna to połączenie świata Sienkiewicza z fantazją Sapkowskiego. Nie wszystkim może się to podobać, ale jak dla mnie była to bardzo przyjemna lektura wakacyjna, która też wywołała u mnie falę wspomnień wakacyjnych, kiedy to zwiedzałam Malbork oraz inne zamki krzyżackie. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

Za książkę dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.

Komentarze