13 powodów, dla których warto przeczytać debiut Jaya AsheraKiedy przymierzałam się do przeczytania 13 powodów Jaya Ashera spotykałam się z różnymi, bardzo skrajnymi opiniami: jedna grupa osób stawiała znak równości z 50 twarzami Greya, a druga grupa książkę zachwalała. Osobiście mnie się książka podobała - fakt, nie jest to drugi Pan Tadeusz, ale nie oczekujmy od młodzieżówki zbyt wiele.

Postanowiłam przedstawić Wam 13 powodów, dla których warto sięgnąć po 13 powodów. Zobaczymy, czy sprostam temu zadaniu ;)

1. Jest to debiut literacki: każdemu nowemu autorowi trzeba dać szansę. Ktoś powie, że przecież ten debiut miał miejsce ładny czas temu (równe 10 lat). Ok - gratuluję czasu na czytanie wszystkich debiutów, które codziennie pojawiają się na świecie ;)

2. Adaptacją książki zainteresował się Netflix. Producenci filmowi umówmy się nie interesują się wszystkimi książkami, które ukazują się na rynku literackim. Skoro znaleźli książkę Jaya Ashera to znaczy, że książka coś musi w sobie mieć.

3. Adaptacja serialowa stała się hitem, dzięki któremu pojawiło się zainteresowanie książką - wzrost czytelnictwa wśród młodych zawsze jest mile widziany. Tutaj poloniści mnie powieszą, ale uważam, że powinniśmy się cieszyć, że młodzież w ogóle czyta. Nawet 13 powodów lub Harry'ego Pottera, ale CZYTA, a to już coś.

4. Książka nie przytłacza grubością - młody czytelnik nie sięgnie po 1000-stronicowe tomiszcze. To przyjdzie u niego z czasem ;)

5. Cena - cienka książka = niższa cena - bardzo ważny element przy wyborze tytułu w księgarniach.

6. Przejdźmy może do samej treści ;) Książka jest o nastolatkach - młodzi czytelnicy z pewnością chętniej po nią z tego powodu sięgną, a starsi powinni, chcąc zrozumieć problemy nastolatków.

7. Narracja - to jest dopiero mistrzostwo w tej książce. Ujęta w zasadzie w większości z punktu widzenia dziewczyny, która popełniła samobójstwo i co ważne nie jest to żaden horror czy fantastyka - jej relacja jest zapisana na taśmie.

8. Świetnie przedstawia drobne sytuacje, które dla osób z problemami z depresją mogą mieć ogromne znaczenie. Nie zawsze osoba, która pamięta jakieś drobne wydarzenia jest tylko pamiętliwa. Warto mieć to na uwadze.

9. Książka świetnie pokazuje, że możemy być dla kogoś ważni, choć bynajmniej nam tego nie okazuje.

10. Pokazuje najtrudniejszy wiek, kiedy młodzież wkracza w dorosłe życie, jednocześnie chcąc zachować swobody i brak konsekwencji z okresu dzieciństwa. Jako nauczyciel mogę powiedzieć, że obserwuję to bardzo często w pracy. Jak myślicie skąd się biorą spory na linii nauczyciel - uczniowie? ;)

11. Powieść pokazuje trudne relacje młodzieży między sobą. Rywalizacja o miłości, zainteresowanie płcią przeciwną, pierwsze wzloty i upadki w uczuciach.

12. To książka dla miłośników książki Paulo Coelho Weronika postanawia umrzeć, nie tylko ze względu na motyw samobójstwa młodej dziewczyny, ale także na to jak o takich trudnych emocjach można pisać.

13. Myślę, że książka mogłaby być ciekawą propozycją do matury z języka polskiego.

Uff... Dałam radę, więc mam nadzieję, że po nią sięgniecie ;) Gwarantuję, że żałować nie będziecie. serialu jeszcze nie oglądałam, ale pewnie niedługo go nadrobię. Aktualnie na tapecie mam polską Watahę i Sherlocka, więc 13 powodów z moim tempem oglądania jeszcze trochę poczeka. ;)

Książkę do recenzji otrzymałam od Domu Wydawniczego Rebis, za co bardzo dziękuję!

Komentarze