Kopalnia motywów - śmierć

Co prawda tegoroczni maturzyści swoją maturę z polskiego mają za sobą, ale za rok znowu jest matura, więc z pewnością niektórzy z Was będą szukali dodatkowej literatury. Jednym z popularniejszych motywów literackich jest oczywiście śmierć. I to właśnie o niej pisze autor Życia Pi, Yann Martel, w swojej najnowszej książce Wysokie góry Portugalii.


Dlaczego w kwietniu sięgnęłam po taki tytuł? Zadecydował przypadek. Jakiś czas temu zakupiłam książkę w wersji na ebooka w księgarni Virtualo.pl, którą serdecznie Wam polecam. Akurat miałam dwa dni, kiedy byłam w podróży. Skończyłam czytać Kluczowego świadka i co by tu przeczytać? Wiedziałam, że wybór mam ograniczony do mojego czytnika, ponieważ stosik do przeczytania z biblioteki zostawiłam w domu. Teoretycznie damska torebka zmieści wszystko, ale nie tym razem ;) Mój wybór padł na właśnie Wysokie góry Portugalii. Otwieram ebook, a tam na wstępie jest pięknie napisane, że jest to rozprawa o śmierci. Upsss... Zdania zmieniać nie lubię, więc podjęłam się wyzwania przeczytania książki. Od razu muszę się przyznać, choć to wstyd, że Życia Pi nie czytałam, ani nie oglądałam. Oczywiście mam zamiar to nadrobić w najbliższym możliwym czasie. 

Sama powieść jest trudną i wymagającą pozycją, która czytelnikowi przypominać będzie świat Sklepów cynamonowych Bruno Schulza czy Procesu Franza Kafki. Choć są to trzy historie pokazujące śmierć, nawet czasami w humorystyczny sposób, to jednak w pewien sposób łączą się ze sobą.

Myślę, że maturzysta zaskoczyłby jeśli nie egzaminatora to swojego nauczyciela języka polskiego znajomością tej pozycji. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

Komentarze